Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диян Стаматов:

Дигиталното образование трайно се настани в домовете

Самото пречупване на недоверие, неувереност и страх към електронната среда изисква известно време, смята образователният експерт

Снимка: БГНЕС

Днешните времена са предизвикателство за организацията на работата в училище. Има ли варианти за регламентиране на дистанционното образование и какви са началните трудности пред системата на образованието. 

Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България и директор на 119 училище в София, коментира в "нашият ден" настоящата ситуация:

"Със сигурност последните три дни са много интересни в домовете на много български семейства.

Училището – с всичките си дигитални форми и дистанционни обучения – трайно се настани в домовете на хората

На много места нещата вървят много добре – особено с образователни платформи, които няма как да се бъгнат. Но където образователните платформи не са предназначени за онлайн активност, каквато имаше последните два дни и ще има през следващите, естествено излязоха извън релси. Най-голямата платформа за електронен дневник Школо е предназначена не за онлайн режим, а за дистанционно изпращане на информация, макар и в реално време. Много хора се опитват да използват същата тази система за видео. Същото се отнася и за Уча.се. Този проблем може да бъде лесно отстранен." 

Няма необходимост всички да влязат по едно и също време точно в 9 часа. Това е предимството на дигиталното време и на дистанционното обучение, че то може да се реализира в различен часови параметър както за един и същи клас, така и за участниците от самия клас – да не е по едно и също време. Може да се приложи много по-голяма гъвкавост както във времето, така и по отношение на самота използвана платформа. 

"Най-добре е да се използват образователни платформи, които са с много ясна защитеност и предназначение за тази цел – не месинджър, фейсбук, вайпър... защото това не са образователни инструменти, а средства за кратка информираност."

Как да бъде преодоляна различната подготовка на преподавателите в областта на технологиите

"Най-вероятно това няма да бъде преодоляно толкова бързо, колкото ни се иска. Със сигурност там, където са минали един предварителен обучителен курс, нещата се случват много по-ефективно. Няма връщане назад обаче. 

В момента има много добри учители, които са добри в класната стая, но не са толкова добри в електронната среда. Самото пречупване на недоверие, неувереност и страх към електронната среда изисква известно време. Но въпреки колебанията това е начинът, по който ще се общува през идващите седмици и не е добре да наблягаме на критичност, а да си сътрудничим във виртуалната класна стая. Например в последните дни има примери, в който учениците си помагат много добре виртуално по между си и това достига и до учителите. 

Взаимното учене във виртуална среда е разпространено вече навсякъде, подчерта Диян Стаматов. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20