На училище на 18 март 2020 година – възможно или невъзможно е дистанционното обучение? Каква е гледната точка на родителите, директорите на частни и държавни училища и учителите.
Във връзка с необходимостта от дистанционно образование за намаляване на въздействието от затварянето на училищата заради Covid-19 ЮНЕСКО публикува препоръки, които засягат планирането на база готовност, интернет свързаност, цифрови умения на учители и ученици, избор на най-подходящи инструменти, нуждата да се гарантира включване на всички, план на учебните занимания, преподаване на нови знания...
Александър Ангелов – председател на Центъра за творческо обучение (центърът, който от 3 години въвежда така нареченото „Училище в облака“ и „Класна стая в облака“) – разясни в "Нашият ден какви са моделите и стъпките, които предстои да се предприемат в българското образование.
"Моделът е начин на организация на един клас или на цяло училище, в който всеки ученик в раницата си ще има лаптоп или друго устройство, с което всеки ден ходи на училище и се прибира вкъщи. Това означава, че учителите и учениците няма вече да сменят учебници, тетрадки и други източници. Този модел е изключително развит от около 20 години в САЩ, в Скандинавските страни и в други европейски страни. Сега в България се провежда пилотно и бих казал, със забележителен успех в осем училища в три града – в Пловдив, в Бургас и в София...
Виртуалната класна стая
"Всеки ученик и учител има свой електронен профил и може да използва някаква електронна платформа. Ние препоръчваме Гугъл класна стая, която се използва ежедневно от 100 млн. ученици и учители. С един кпик учителят може да изпрати до всички ученици материал за четене, видеоматериал или тест, или форма за обратна връзка, или задание за проект, и инструкции към този материал. Учениците могат да бъдат групирани по проблеми.
Когато училището има облачна платформа, тези ресурси автоматично се събират на едно място. Така че, когато е необходимо да се използват за следващ проект или да бъдат споделени с родители, това не представлява допълнително усилие."
Възможно или невъзможно е дистанционното обучение? Разговор с колегите и родители Таня Любенова, Росица Александрова и Калина Станева.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg