Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите модели в българското образование – виртуалната класна стая

Снимка: pixabay.com

На училище на 18 март 2020 година – възможно или невъзможно е дистанционното обучение? Каква е гледната точка на родителите, директорите на частни и държавни училища и учителите.

Във връзка с необходимостта от дистанционно образование за намаляване на въздействието от затварянето на училищата заради Covid-19 ЮНЕСКО публикува препоръки, които засягат планирането на база готовност, интернет свързаност, цифрови умения на учители и ученици, избор на най-подходящи инструменти, нуждата да се гарантира включване на всички, план на учебните занимания, преподаване на нови знания...

Александър Ангелов – председател на Центъра за творческо обучение (центърът, който от 3 години въвежда така нареченото „Училище в облака“ и „Класна стая в облака“) – разясни в "Нашият ден какви са моделите и стъпките, които предстои да се предприемат в българското образование.

"Моделът е начин на организация на един клас или на цяло училище, в който всеки ученик в раницата си ще има лаптоп или друго устройство, с което всеки ден ходи на училище и се прибира вкъщи. Това означава, че учителите и учениците няма вече да сменят учебници, тетрадки и други източници. Този модел е изключително развит от около 20 години в САЩ, в Скандинавските страни и в други европейски страни. Сега в България се провежда пилотно и бих казал, със забележителен успех в осем училища в три града – в Пловдив, в Бургас и в София...

Виртуалната класна стая

"Всеки ученик и учител има свой електронен профил и може да използва някаква електронна платформа. Ние препоръчваме Гугъл класна стая, която се използва ежедневно от 100 млн. ученици и учители. С един кпик учителят може да изпрати до всички ученици материал за четене, видеоматериал или тест, или форма за обратна връзка, или задание за проект, и инструкции към този материал. Учениците могат да бъдат групирани по проблеми.

Когато училището има облачна платформа, тези ресурси автоматично се събират на едно място. Така че, когато е необходимо да се използват за следващ проект или да бъдат споделени с родители, това не представлява допълнително усилие."

Възможно или невъзможно е дистанционното обучение? Разговор с колегите и родители Таня Любенова, Росица Александрова и Калина Станева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения – къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20