За папа Йоан Павел Втори двамата славяноапостоли Кирил и Методий са мост между Изтока и Запада, допринесли както за културното израстване на Стария континент, така и за образованието на поколения европейци. На 30 декември 1980 година с апостолическо послание Egregiae Virtutis (за безпримерно достойнство) папата обявява светите братя за съпокровители на Европа.
"Отначало църквата е празнувала само паметта на свети Кирил на 14 февруари – неговата кончина е през 869 г. По-късно и на свети Методий - неговата кончина е на 6 април 885. Но тяхното равноапостолно дело ги обединява в едно. Още през Средновековието е определено тяхната памет да се чества в един ден през най-хубавия месец през годината и на равнозначно число – 11 май." Това разказа иконом Кирил Попов от катедралния храм "Св. Неделя" - София.
В звуковия файл можете да чуете повече подробности, както и тропар на Светите братя Кирил и Методий.
На днешния ден става точно година, откакто православните българи в Хамбург и Северна Германия имат свой храм на името на светите братя Кирил и Методий. Как празнуват, разказва отец Кръстин Апостолов от българската църковна община в Хамбург: "Всъщност посрещнахме по молитвите на светите братя празника вчера, защото днес е работен ден. То беше едно малко чудо, като това преди година, когато за пръв път стъпихме в нашия молитвен дом. Това е първата открита литургия след ограниченията във връзка с пандемията."
Чуйте още за празника от отец Кръстин в звуковия файл.
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg