Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светите равноапостоли братята Кирил и Методий

Снимка: www.pravoslavieto.com

За папа Йоан Павел Втори двамата славяноапостоли Кирил и Методий са мост между Изтока и Запада, допринесли както за културното израстване на Стария континент, така и за образованието на поколения европейци. На 30 декември 1980 година с  апостолическо послание Egregiae Virtutis (за безпримерно достойнство) папата обявява светите братя за съпокровители на Европа. 

"Отначало църквата е празнувала само паметта на свети Кирил на 14 февруари – неговата кончина е през 869 г. По-късно и на свети Методий - неговата кончина е на 6 април 885. Но тяхното равноапостолно дело ги обединява в едно. Още през Средновековието е определено тяхната памет да се чества в един ден през най-хубавия месец през годината и на равнозначно число – 11 май." Това разказа иконом Кирил Попов от катедралния храм "Св. Неделя" - София. 

В звуковия файл можете да чуете повече подробности, както и тропар на Светите братя Кирил и Методий.

На днешния ден става точно година, откакто православните българи в Хамбург и Северна Германия имат свой храм на името на светите братя Кирил и Методий. Как празнуват, разказва отец Кръстин Апостолов от българската църковна община в Хамбург: "Всъщност посрещнахме по молитвите на светите братя празника вчера, защото днес е работен ден. То беше едно малко чудо, като това преди година, когато за пръв път стъпихме в нашия молитвен дом. Това е първата открита литургия след ограниченията във връзка с пандемията."

Чуйте още за празника от отец Кръстин в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30

Преживей последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова

"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T очно на 29 ноември в Общински културен институт "Красно село" от 19 часа  Виктор Топалов, създател на "Бохемска София", ще пропътува през историята, спомнените и легендите за поета, за да се озове..

публикувано на 22.11.24 в 16:19
Елица Георгиева

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина. Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт. Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния  "Космонавтите само минават" ...

публикувано на 22.11.24 в 15:22