Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Цветалина Танкова:

Има директна връзка между високата кръвна захар и тежестта на протичането на Covid-19

Проф. Цветалина Танкова
Снимка: УБ по ендокринология

Захарният диабет се отнася към заболяванията, които са свързани не с по-висок риск от заразяване с коронавирус, а с по-висок риск от бързо прогресиране, от тежко протичане и неблагоприятна прогноза, в случай че се заразят с този вирус и в случай че развият Covid-19. Когато тези хора имат допълнително и високо кръвно налягане, и сърдечно-съдови заболявания, и затлъстяване, и бъбречни заболявания, когато са и в по-напреднала възраст, това допълнително увеличава тежестта на Covid-19. Данните, които има до момента – от Китай, САЩ и Италия – показват, че хората, хоспитализирани с Covid-19 – 1/4 до 1/3 от тях имат захарен диабет. Това каза проф. Цветалина Танкова, ендокринолог, началник на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология в София, ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицинския университет - София, в здравната рубрика на ''Нашият ден''

Захарният диабет предразполага към по-тежко протичане на заболяването

И затова тези хора се нерядко се оказват в болнично заведение. Може да има и леко протичане и при пациентите със захарен диабет, но човек трябва да е подготвен и за неблагоприятно протичане на заболяването. 

Има директна връзка между високата кръвна захар и тежестта на протичането на Covid-19

Основната цел при хората с диабет в условията на пандемия е да постигнат и да поддържат добър контрол на кръвната захар. Това би им осигурило по-малък риск от тежко протичане на заболяването. Това е най-важното.

Противоепидемичните мерки са два пъти по важни за хората с диабет

Изключително важно е и поддържането на добър контрол на кръвната захар, като си инжектират редовно инсулина и си приемат редовно лекарствата. Важно е да се придържат към назначената терапия. Важно е, разбира се, храненето, физическата активност, която подобрява имунитета. 

Ако се разболее с Covid-19 и формата на заболяването е лека, пациентът си остане у дома, тогава не е нужно да се променя лечението на диабета. Но при по-тежко протичане на заболяването обикновено се преустановява прилаганата терапия и се преминава към лечение с инсулин. 

Подготовката на пациента за Covid-19 включва той да има на разположение контактите на лекаря, на когото ще се обади, в случай че се почувства недобре, за да получи съвет какво да прави. 

Пациентът трябва да знае къде да отиде да си направи съответните изследвания, на кого да се обади. Защото целият този алгоритъм е разработен, създаден и само лекарят може да му каже какво да направи.

Разговорът с проф. Цветалина Танкова, ендокринолог, началник на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология в София, ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицинския университет - София, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20