Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Цветалина Танкова:

Има директна връзка между високата кръвна захар и тежестта на протичането на Covid-19

Проф. Цветалина Танкова
Снимка: УБ по ендокринология

Захарният диабет се отнася към заболяванията, които са свързани не с по-висок риск от заразяване с коронавирус, а с по-висок риск от бързо прогресиране, от тежко протичане и неблагоприятна прогноза, в случай че се заразят с този вирус и в случай че развият Covid-19. Когато тези хора имат допълнително и високо кръвно налягане, и сърдечно-съдови заболявания, и затлъстяване, и бъбречни заболявания, когато са и в по-напреднала възраст, това допълнително увеличава тежестта на Covid-19. Данните, които има до момента – от Китай, САЩ и Италия – показват, че хората, хоспитализирани с Covid-19 – 1/4 до 1/3 от тях имат захарен диабет. Това каза проф. Цветалина Танкова, ендокринолог, началник на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология в София, ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицинския университет - София, в здравната рубрика на ''Нашият ден''

Захарният диабет предразполага към по-тежко протичане на заболяването

И затова тези хора се нерядко се оказват в болнично заведение. Може да има и леко протичане и при пациентите със захарен диабет, но човек трябва да е подготвен и за неблагоприятно протичане на заболяването. 

Има директна връзка между високата кръвна захар и тежестта на протичането на Covid-19

Основната цел при хората с диабет в условията на пандемия е да постигнат и да поддържат добър контрол на кръвната захар. Това би им осигурило по-малък риск от тежко протичане на заболяването. Това е най-важното.

Противоепидемичните мерки са два пъти по важни за хората с диабет

Изключително важно е и поддържането на добър контрол на кръвната захар, като си инжектират редовно инсулина и си приемат редовно лекарствата. Важно е да се придържат към назначената терапия. Важно е, разбира се, храненето, физическата активност, която подобрява имунитета. 

Ако се разболее с Covid-19 и формата на заболяването е лека, пациентът си остане у дома, тогава не е нужно да се променя лечението на диабета. Но при по-тежко протичане на заболяването обикновено се преустановява прилаганата терапия и се преминава към лечение с инсулин. 

Подготовката на пациента за Covid-19 включва той да има на разположение контактите на лекаря, на когото ще се обади, в случай че се почувства недобре, за да получи съвет какво да прави. 

Пациентът трябва да знае къде да отиде да си направи съответните изследвания, на кого да се обади. Защото целият този алгоритъм е разработен, създаден и само лекарят може да му каже какво да направи.

Разговорът с проф. Цветалина Танкова, ендокринолог, началник на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология в София, ръководител на Катедрата по ендокринология в Медицинския университет - София, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката „Време за наука“ на предаването "Нашият ден", Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08

Антон Митов представя: българския диджей Dr. Feelgroove

Dr. Feelgroove (д-р Фийлгрув) е диджей и продуцент. Той започва да миксира музика през 1993 г. и от тогава тя играе ключова роля в живота му, а партитата в клубове и работата в студио са неговата сцена за изява. Антон Митов за по-кратко и по-пряко преминава през Мианмар, Индия и Куба, за да попита своя гост може ли диджейството, освен да забавлява,..

публикувано на 23.04.24 в 10:03

Конкурсът "Граждански будилник" – среща между екоактивизма и изкуството

Според тревожните данни днес над 55% от хората на планетата живеят в  градове, като превръщат градската среда в основен свой хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване и липсата на устойчиви решения природата в градовете все повече остава на заден план,..

публикувано на 23.04.24 в 09:18