Във време, когато за да отидеш дори до съседна държава, ти трябва виза, един мъж успява да направи сам околосветско плаване през нос Хорн със собственоръчно изработена от него яхта, само с едно спиране. Събитие, измеримо с това да днес да кацнеш на Марс с направена от теб ракета.
В Световния ден на океаните в рубриката "Главен герой" гостува капитан Николай Джамбазов, един герой на ветроходството, човек, заразен от откривателския порив и мечтата по морето.
В книгите си "Черната овца" и "С Тангра срещу вятъра" той описва преживяванията и премеждията си.
Започва да строи яхтата през 73-та, а набавянето на дори най-обикновени материали в тогавашните условия на хроничен дефицит, разпростряна върху всичко бюрокрация и подозрения в какво ли не, е изключително трудно.
Когато яхтата "Тангра" е готова, след нова немалка порция спънки и трудности, през 1983 г. Джамбазов тръгва на околосветско пътуване, неколкократно попада в бури и урагани и неведнъж му се налага да поправя яхтата. Връзката му с брега е само през любителска радиостанция, а в открития океан се ориентира само по звездите.
През 1985 за най-добро плаване е призната околосветската обиколка на Николай Джамбазов.
За съжаление днес яхтата "Тангра" не е запазена, тъй че любовта към морето при Джамбазов върви с огорчение от сушата и нейните обитатели. Постижението му обаче остава като едно от най-смелите и дръзки начинания, осъществявани от човек.
Чуйте разговора с капитан Джамбазов в Световния ден на океаните.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg