Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нуждаем се от по-ясна комуникация на риска

Михаил Околийски, управляващ офиса на СЗО в България
Снимка: БГНЕС

"Изправени сме пред нов пик на коронавируса и се налага не толкова да вземаме нови мерки, колкото да се придържаме към съществуващите. Нужен ни е ясен и подробен план за действие и противодействие и когато той липсва, това дава повод на различни хора и групи да поставят под въпрос мерките и да развиват конспиративни теории – каза доц. д-р Михаил Околийски, управляващ офиса на СЗО в България. 

А вече за всички стана ясно, че пандемията няма как да бъде подценена.

Резултатът от подценяването на риска се видя повишен брой заразени у нас, появяват се нови огнища на зараза като Бразилия и Мексико, докладват се все повече случаи от Северна Африка. Коронавирусът не подминава и знаменитости като спортистите."

Никой не се наема да каже кога нещата ще приключат и ще се върнем към "нормалното", дали не се налага да свикнем с "новото нормално". Същевременно тревогата не бива да надделява над рационалното мислене. 

Трябва да се грижим и за психическото си здраве, а също така да свикнем с мисълта, че можем да сме щастливи и с доста по-малко - обобщи доц. д-р Околийски.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13