Три български книги и хиляди километри пътуване през местата, описани в две от тях. Целта е литературните произведения да бъдат раздавани като дарения на местни библиотеки, свещенници, имами и предприемачи, чрез които да стигнат до повече хора.
Така може да бъде описана накратко идеята на 32-годишния Виктор Иванов, който за 24 часа успя да събере 2200 евро чрез платформа за дарителски кампании в подкрепа на проекта си “Просвета за добро“. С парите той възнамерява да закупи по 100 екземпляра от книгите „Възвишение“ на Милен Русков, „Калуна-каля“ на Георги Божинов и „Крива на щастието“ на Иво Иванов.
Ето как самият Иванов мотивира избора си на точно тези заглавия: "Избрал съм книгите „Възвишение“ на Милен Русков и „Калуня-Каля“ на Георги Божинов, защото описват събитията от преди Априлското въстание от гледната точка на помаците в Родопите и хайдутите в Балкана. Две гледни точки – готино, нали. Защото в тях се говори за ценностите на българи и турци от този период. Ценности, които са както непреходни, така и загубени днес.
Защото са написани на eзик, който хората ще разберат. От Мафия и разделение на властите те не разбират отдавна.
„Крива на Щастието“ на Иво Иванов е бонус, защото всеки заслужава да бъде щастлив, а историите вътре са човешки, светли и лесни за схващане.
„Приказка за Стълбата “и „Песен за човека“ ще пускам от колона на хората пред библиотеките. Единственото, което целя, е тези хора да си поразмърдат замъгления мозък, които измекяри са напълнили с бръмбари, а литературата дава прекрасна възможност за това, без да се влиза в политически теми. Повече ще слушам и по-малко говоря, само ако ме попитат."
Мотивацията на Иванов е важна и добре аргументирана: "Съпричастен съм с протестите и недоволството на хората и ги подкрепям, казва той, но прецених да си влагам енергията другаде. Моделът последните 10-12 години е София протестира – България избира. Избира лауреати по простота, което е основната причина за гнева ми. Съсипването на България доведе до огромна бездна между хората в София и извън нея. На площада и във Фейсбук сме създали фалшива илюзия, че сме много, че сме силни, че наай-накрая нещо ще се промени. България не започва и свършва със София и с розовия балон, който всеки си е надул, за да оцелява. Това са 10% от всички, не повече."
Иванов ще започне обиколката си през септември и планира тя да продължи 2-3 месеца. Дотогава смята да понаучи и малко турски и цигански, за да се разбира по-добре с хората по места.
Повече за кампанията и за самия Виктор ще научите от разговора му със Стефани Ангелова в "Нашият ден".
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg