Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборът на Виктор Иванов

Снимка: helpkarma

Три български книги и хиляди километри пътуване през местата, описани в две от тях. Целта е литературните произведения да бъдат раздавани като дарения на местни библиотеки, свещенници, имами и предприемачи, чрез които да стигнат до повече хора.

Така може да бъде описана накратко идеята на 32-годишния Виктор Иванов, който за 24 часа успя да събере 2200 евро чрез платформа за дарителски кампании в подкрепа на проекта си “Просвета за добро“. С парите той възнамерява да закупи по 100 екземпляра от книгите „Възвишение“ на Милен Русков, „Калуна-каля“ на Георги Божинов и „Крива на щастието“ на Иво Иванов.

Ето как самият Иванов мотивира избора си на точно тези заглавия: "Избрал съм книгите „Възвишение“ на Милен Русков и „Калуня-Каля“ на Георги Божинов, защото описват събитията от преди Априлското въстание от гледната точка на помаците в Родопите и хайдутите в Балкана. Две гледни точки – готино, нали. Защото в тях се говори за ценностите на българи и турци от този период. Ценности, които са както непреходни, така и загубени днес.

Защото са написани на eзик, който хората ще разберат. От Мафия и разделение на властите те не разбират отдавна.

„Крива на Щастието“ на Иво Иванов е бонус, защото всеки заслужава да бъде щастлив, а историите вътре са човешки, светли и лесни за схващане.

„Приказка за Стълбата “и „Песен за човека“ ще пускам от колона на хората пред библиотеките. Единственото, което целя, е тези хора да си поразмърдат замъгления мозък, които измекяри са напълнили с бръмбари, а литературата дава прекрасна възможност за това, без да се влиза в политически теми. Повече ще слушам и по-малко говоря, само ако ме попитат."

Мотивацията на Иванов е важна и добре аргументирана: "Съпричастен съм с протестите и недоволството на хората и ги подкрепям, казва той, но прецених да си влагам енергията другаде. Моделът последните 10-12 години е София протестира – България избира. Избира лауреати по простота, което е основната причина за гнева ми. Съсипването на България доведе до огромна бездна между хората в София и извън нея. На площада и във Фейсбук сме създали фалшива илюзия, че сме много, че сме силни, че наай-накрая нещо ще се промени. България не започва и свършва със София и с розовия балон, който всеки си е надул, за да оцелява. Това са 10% от всички, не повече."

Иванов ще започне обиколката си през септември и планира тя да продължи 2-3 месеца. Дотогава смята да понаучи и малко турски и цигански, за да се разбира по-добре с хората по места.

Повече за кампанията и за самия Виктор ще научите от разговора му със Стефани Ангелова в "Нашият ден".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41