Може да сте чували за младежкия оркестър „Западно-Източен Диван“. Основан е през 1999 от аржентинския диригент с израелски корени Даниел Баренбойм и американецът с палестински корени академик Едуард Саид. Наречен е на една антология с поеми на Йохан Волфганг Гьоте.
Оркестърът е съставен от млади музиканти от Средния Изток - Египет, Иран, Израел, Йордания, Ливан, Палестина, Сирия.
Самият Баренбойм обяснява своята идея да създаде подобен състав: "Диванът“ не е любовна история, не е и мирна история. Тя много ласкаво се описва като проект за мир. Не е. Това няма да донесе мир. „Диванът“ е замислен като проект срещу невежеството. Проект срещу факта, че е абсолютно необходимо за хората да се опознаят, за да разберат какви са мислите и чувствата на другия, без непременно да са съгласни с него. "
По сходен начин явно мисли Валентин Кехайов, председател на организацията „Млади изследователи за младежко развитие“.
Той и неговите хора наистина са положили много усилия, без никаква подкрепа от институциите, за да постигнат една голяма своя мечта – да видят събрани своите млади съграждани в едно пространство за себеизява, каквито липсват в България.
"Младият човек е отворен, той не се поддава толкова често на онова, което деформира мисленето", смята Кехайов.
Основната дейност на „Млади изследователи за младежко развитие“ МИМР е свързана с популяризирането на методите на неформалното образование в град Смолян и областта. Цели да стимулира и възпита по-будно и мотивирано общество у нас. Кехайов и съмишлениците му започват през 2015 година и за този период имат спечелени и реализирани над 10 различни проекта пo „Еразъм+”- от граждански до екологични активности, както на местно, така и на национално ниво. Участниците са от страната и чужбина.
Една от големите гордости на екипа е младежкият център в Смолян. Освен място за обучения, участниците в организацията се събират да учат и разговарят, да играят настолни игри и да се забавляват.
Чуйте как работи младежкото пространство, как се финансира, какви цели си поставя.В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg