Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Винопроизводителят Никола Зикатанов:

Успехът идва от съчетанието на винопроизводство и винен туризъм

Снимка: villamelnik.com

„Винарството е част от мен от дете", споделя собственикът на „Вила Мелник“ Никола Зикатанов, гост на рубриката "Главен герой" на ""Нашият ден". Той е родом от Капатово, едно от средищата на богатия на лозя мелнишки край. Като дете той работи на лозето с дядовците си, наблюдава и опознава процеса на превръщането на гроздето във вино. 

Зикатанов завършва инженерство, а през 90-те години на ХХ в. започва частен бизнес и завършва мениджмънт в САЩ. Благодарение на американските си контакти Зикатанов довежда в България няколко щатски инвестиционни фонда.

Към виното се връща в по-зрял етап на живота си, воден от желанието да продължи традициите на фамилията си и да работи със семейството си. 

Заедно със съпругата си Любка създават лозе и винарна. Засаждат месни и чуждестранни сортове със съзнанието и амбицията, че ще върнат славата на мелнишкото вино и ще станат частица от Възраждането на района.

"Държим в ръцете си ключа за качествено вино – хубаво лозе – с внимателно подбран сортов състав, добре поддържано, обгрижвано, щедро. Вярваме в потенциала на местните сортове, правим смели купажи с редки български и международни сортове и непрекъснато експериментираме. Търсим облика на Мелник във всяко от нашите вина", обяснява Зикатанов кредото си.

През 2015-а, след многогодишно обучение и работа в чужбина, към семейния бизнес се присъединява и дъщерята на семейство Зикатанови, Милица, за да даде своя принос в създаването на модерната легенда за Мелник.

Някак закономерно идва и наградата на световната класация "World's Best Vineyards". През турбулентната 2020-а за първи път български винопроизводител е класиран сред "50-те най-добри винени дестинации в света". Класацията е обявена в Сонома Вали, Калифорния, а отличието се присъжда за развитие на винения туризъм в района на Мелник, Сандански и Петрич.

"За пръв път на световната карта на винения туризъм с класацията през 2020 г. се появяват 3 нови дестинации – една в Япония, една в Индия и една в България. И това е нашата най-голяма гордост, че ние вече сме на световната карта на винения туризъм", коментира Зикатанов. 

Преди 90-те години на ХХ в. българското вино по света заемаше най-ниските рафтове на супермаркетите и беше синоним на масово вино. От години български винопроизводители като Никола Зикатанов се борят то да заеме своето достойно място на световната винена карта.

Как Никола Зикатанов вижда развитието на винопроизводството и винения туризъм, какво му дава сили и увереност и как се справя с предизвикателствата, чуйте разговора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04