Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо протестират автоинструкторите

Снимка: БГНЕС

Автоинструктори от цялата страна излизат на общонационален протест на 7-и октомври. Недоволството на бранша е продиктувано от готвени промени в две наредби от агенция "Автомобилна администрация." 

Тези наредби засягат условията за обучение на шофьорите и реда за провеждането на изпитите за придобиване на правоспособност. Според инструкторите текстовете на наредбите са лобистки, натоварват бранша с допълнителна административна тежест и представляват предпоставка за корупция. 

Протестът на автошколите е своеобразно продължение на недоволството им от януари, когато браншът демонстрира, изкарвайки стотици учебни автомобили в центъра на столицата. Тогава инструкторите протестираха срещу подготвяния електронен контрол по време на обучението и по времето на провеждането на изпита за шофьорска книжка, както и срещу увеличаване на учебните часове.

Спорните промени бяха подготвени от две министерства – на транспорта и на образованието, а след като няколко часа центърът на София остана блокиран от учебните автомобили, двамата министри – Росен Желязков и Красимир Вълчев – обещаха, че наредбите няма да бъдат приети и се договориха с протестиращите за създаването на работна група, оглавявана от директора на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“.

Шест месеца по-късно промените се правят, без автоинструкторите да са участвали в подобна група, а приетите наредби всъщност ги ощетяват.

Браншът се обяви и срещу изискването учебните автомобили да бъдат собственост на автошколите, както и срещу предложението учебните центрове да бъдат регистрирани като търговски обекти. Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка с аргументите:

"Автомобилите да бъдат на автошколите – собственост или на лизинг, явно тези хора не живеят в България. Чували ли сте за такси компания, която притежава всичките си автомобили, или за авиокомпания, която притежава всичките си самолети, или за хотелска верига, собственик на всички свои хотели? Пък и с какво това би подобрило качеството на обучението.

Когато се пускат датите на изпитите, колегите треперят, защото за 36 секунди се вземат комисиите и то се вземат от определени фирми, по-миналата седмица в София пуснаха 8 комисии и един колега взе 4 комисии – как? При условие че той няма 4 фирми? – корупцията идва оттам."

Чуйте разговора с  с Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47