Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йоана Буковска:

Духът ще издържи въпреки материята, но тя е заплашена от изчезване

Снимка: БГНЕС

Поводът за гостуването на Йоана Буковска в рубриката "Главен герой" не са изявите ѝ в театъра и киното, а ролята ѝ като режисьор на клип, адресиран към децата и отговорностите, които те трябва да поемат, за да се предпазват от вируси, ходейки на училишще.

Образователният филм „Тръгваме на училище, Вирусът – не“ по забавен и запомнящ се начин показва на децата най-важните правила, които трябва да спазват, за да останат здрави в настоящата пандемична ситуация.

Филмът е доброволна инициатива на група артисти. Хитрата хрумка в клипа е възрастните да влязат в ролята на ученици, а правилата да им се разясняват от дете. По този начин самите деца възприемат по-лесно и ефективно урока.

За съжаление държавата и Министерството на културата не са възприемчиви като децата и не усвояват добрите практики на европейските държави за подкрепа на културата. Артистите и хората на изкуството у нас са на ръба на оцеляването.

Александър Райчев и Йоана Буковска-Давидова в студиото наТеатрите отвориха, но при условие че се запълнят само 50% от местата, което се отразява и на заплащането на аткьорите.

"Отново хората на културата трябва да стиснат и да издържат, минавайки през този труден период, само и само да не изгубим съвсем връзката с публиката, каза тя.

Духът ще издържи въпреки материята, но тя е заплашена от изчезване.

Трябва да намерим светлината в себе си, въпреки околния мрак, заради децата си. Да се опитваме да ги държим настрана от проблемите, тревогите и страховете си и да се погрижим те да преминат възможно най-безболезнено пред този период. 

Трябва да бъдем гъвкави, отворени и светли към бъдещето по най-човеколюбивия начин заради децата си."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13