Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Вотът за президент на САЩ не е предрешен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кога и как Covid-19 се появява в политиката и бива използван? За предизборната кампания за президентските избори в САЩ. От запитване, направено от CNN, става ясно, че 57% са заявили, че ща гласуват за Байдън, 41% – за Тръмп, а 1% за друг кандидат. 

Бившият министър на външните работи и анализатор Милен Керемедчиев коментира в "Нашият ден":

"Covid-19 от самото настъпване на пандемията в САЩ беше използван и от двете страни в началната фаза на предизборната кампания, а сега в нейния апогей това е една от основните теми. За разлика от кандидатвицепрезидентския дебат, който мина доста конструктивно, президентският не помогна по никакъв начин на американските гласоподаватели да се ориентират по-добре в предстоящите политик, които биха водили техните кандидати."

Кое ще бъде определящо в предстоящите дебати и за тези избори

"Не само американските граждани станаха много по-разделени партийно един от друг, но и медиите в САЩ станаха доста по-пристрастни – за и против Тръмп. Но нека не отписваме кандидат-президента и настоящ президент Тръмп – само припомням, че през 2016 година Хилари Клинтън водеше с 3 млн. гласоподаватели и въпреки това изгуби изборите. Така че аз по никакъв начин не смятам, че вотът е предрешен. Жалко, че на първия дебат нямаше дебат и нямаше конкретика, защото темите бяха много сериозни – за икономическото състояние, за борбата с расизма, разбира се, борбата с Cоvid-19 – и нито един от двамата говорещи не успя да прокара своята теза. Имаше препирни, спирания на разговорите...

Вторият дебат би трябвало да бъде за външната политика. Тук се очакват големите разногласия и големият сблъсък, защото кандидат-президентът Байдън има много по-различно отношение към световния ред и участието на САЩ в него."

Чуйте целия коментар на Милен Керемедчиев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35
На път към Черни връх

129 години от основаването на Българския туристически съюз

Преди 129 години на Черни връх е основан Българският туристически съюз от Алеко Константинов. За заветите на Щатливеца  и бъдещето на планинския туризъм в България разговаряме с Лъчезар Лазаров – изпълнителен секретар на БТС. Организираното туристическо движение цели участниците в него да опознават България, като същевременно култивират в..

публикувано на 27.08.24 в 09:57
Най-малко двама души са били убити при руски ракетен удар по цивилна града в Кривой Рог.

Втора поредна нощ на руски удари с дронове и ракети в Украйна: Нови атаки по критична инфраструктура

За втора поредна нощ руската армия осъществява масирана атака срещу Украйна с ракети и дронове. Вчерашният ден бе белязан от удари по енергийни съоръжения и критична инфраструктура в най-малко 10 региона на страната. Ракетен удар в град Кривой Рог доведе до смъртта на двама души. Съединените щати осъдиха действията на Русия, като президентът Джо Байдън..

обновено на 27.08.24 в 09:48
Захарно сорго

Как се прави маджун от захарно сорго?

Как се прави маджун или петмез от захарно сорго? Фондация "Ботаника Лайф" съхранява традицията за производство – разказва в "Нашият ден" учредителят  Апостол Апостолов .   Маджунът изчезва в нашето съвремие, тъй като малко българи отглеждат захарно сорго и познават технологията за обработката му. В миналото в много села е имало маджунарни,..

публикувано на 27.08.24 в 08:55