Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Вотът за президент на САЩ не е предрешен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кога и как Covid-19 се появява в политиката и бива използван? За предизборната кампания за президентските избори в САЩ. От запитване, направено от CNN, става ясно, че 57% са заявили, че ща гласуват за Байдън, 41% – за Тръмп, а 1% за друг кандидат. 

Бившият министър на външните работи и анализатор Милен Керемедчиев коментира в "Нашият ден":

"Covid-19 от самото настъпване на пандемията в САЩ беше използван и от двете страни в началната фаза на предизборната кампания, а сега в нейния апогей това е една от основните теми. За разлика от кандидатвицепрезидентския дебат, който мина доста конструктивно, президентският не помогна по никакъв начин на американските гласоподаватели да се ориентират по-добре в предстоящите политик, които биха водили техните кандидати."

Кое ще бъде определящо в предстоящите дебати и за тези избори

"Не само американските граждани станаха много по-разделени партийно един от друг, но и медиите в САЩ станаха доста по-пристрастни – за и против Тръмп. Но нека не отписваме кандидат-президента и настоящ президент Тръмп – само припомням, че през 2016 година Хилари Клинтън водеше с 3 млн. гласоподаватели и въпреки това изгуби изборите. Така че аз по никакъв начин не смятам, че вотът е предрешен. Жалко, че на първия дебат нямаше дебат и нямаше конкретика, защото темите бяха много сериозни – за икономическото състояние, за борбата с расизма, разбира се, борбата с Cоvid-19 – и нито един от двамата говорещи не успя да прокара своята теза. Имаше препирни, спирания на разговорите...

Вторият дебат би трябвало да бъде за външната политика. Тук се очакват големите разногласия и големият сблъсък, защото кандидат-президентът Байдън има много по-различно отношение към световния ред и участието на САЩ в него."

Чуйте целия коментар на Милен Керемедчиев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите от ЛТУ канят на Седмица на ландшафтната архитектура

От 2006 година април се отбелязва като световен месец на ландшафтната архитектура, а в София от 22 до 26 април студенти от 5 курс от Лесотехническия университет организират традиционната "Седмица на ландшафтната архитектура". От 2009 г. винаги през април бъдещите ландшафтни архитекти заедно със свои преподаватели и с представители на професията..

публикувано на 20.04.24 в 12:15
Андрей Янкулов

Лица на висши държавни длъжности не би следвало да завеждат "дела шамари" срещу журналисти

Поредното "дело шамар" (SLAPP)* срещу журналисти – защо точно сега външният министър Калин Стоянов заведе граждански иск за клевета на стойност 65 000 лева срещу журналистите от BIRD.bg Атанас Чобанов  и Димитър Стоянов , по какво си приличат " делата шамари" със заплахите срещу магистрати и защо има постоянен двоен стандарт в прокуратурата  –..

публикувано на 20.04.24 в 08:45
Христофор Караджов

Христофор Караджов: Войните на Русия с Украйна и Иран с Израел са прокси войни

Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов , преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.   Връзката между Иран – Израел..

публикувано на 19.04.24 в 18:10

Маргарита Шурупова: Голям срам е, че не успяхме да спрем Путин навреме

Проектът "Очевидците на 24 февруари"  навършва две години през тази седмица.  Негов автор е руската журналистка Маргарита Шурупова , която избяга от Русия в България два месеца след началото на войната в Украйна, 2022. Тогава Маргарита започва да прави интервюта с руски и украински бежанци ,  пръснати из цяла Европа и САЩ. До този момент е..

публикувано на 19.04.24 в 16:00
Димитър Главчев и Румен Радев

Възможна ли е конституционна криза?

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Кл. Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Георги Слатински от София: Ако..

публикувано на 19.04.24 в 15:00