В Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените и като цяло срещу уязвимите групи от нашето общество – за ескалацията на напрежението по време на криза, какво казва законодателството и каква защита дава на жертвите? Доколко имаме ефективно законодателство по отношение на домашното насилие у нас? Адв. Мария Стоева за Закона за защита от домашното насилие, приет през 2009 г. с няколко поправки оттогава:
"Законът ни е доста добре разписан и дава изключително добра защита на лицата, подложени на домашно насилие. Най-общо, съгласно нашия закон, домашно насилие представлява всеки един акт на физическо, психическо, емоционално, икономическо насилие, както и опитът за такова насилие да се ограничи по някакъв начин личният живот ил свободата на едно лице"
Адв. Стоева разясни, че законът очертава доста широк кръг от извършители, защото домашно насилие се осъществява по отношение на всички лица, които са роднини по първа степен – деца, родители, от втора степен – внуци, баби, дядовци, чичовци, лели. Също така лица, които са в брак или във фактическо съжителство както в момента на насилието, така и по отношение на бивши съпрузи.
"На практика самото домашно насилие представлява един цикъл от физическо, словесно, емоционално, икономическо нахлуване, което се повтаря все по-често. Обикновено се реализира по отношение на жените. Най-често от техния партньор. Това насилие се осъществява с цел придобиване на власт, контрол и надмощие над пострадалата – това са спецификите на домашното насилие.
За да може да се помогне на пострадалите от домашно насилие да излязат безопасно от връзката, в която се намират, е необходимо както да се разбере самото явление домашно насилие, така и да се създадат стратегии за един безопасен изход."
Чуйте повече в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg