Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на район "Студентски" Петко Горанов:

Липсва политическа воля на централно ниво да се решат проблемите на Студентски град

Снимка: БГНЕС

Дали и кога и как Студентски град може да се превърне в истинско студентско градче, в което търговците са изгонени от храма на знанието? На празника на район „Студентски“ – кметът Петко Горанов, разказва в "Нашият ден":

"Студентски град отдавна не е студентски. Няма решение на един – нито държавен, нито местен – орган, който да определя този столичен квартал като територия със специален статут. Нещо повече, според Общия устройствен план на София този квартал се намира в зона за високоетажно жилищно строителство. Това обаче не означава, че нищо не правим или нищо не може да се направи. Голямата новина за Студентски град е, че той вече има Кадастрална карта

Кадастралната карта е цифров регистър на собствеността, който е публичен и със съвременните средства на електронна комуникация тази публичност дисциплинира отношенията на собственост и плановете за застрояване. Със самия факт на обнародване на Кадастралната карта се дава много по-голяма възможност за граждански контрол от страна на обществото върху градоустройствените процеси на тази територия. Едновременно сме улеснени и по-задължени да спазваме градоустойствените параметри." 

"Липсва политическа воля на централно ниво да се решат проблемите на Студентски град. Мотивите са икономически интерес. Докато не се появят тези урегулирани имоти със статут на кампуси в Студентски град, нещата няма да се оправят от гледна точка на публичния държавен интерес, нито от гледна точка на студентския интерес

Горанов предложи да се търси отговор от областния управител на София, от министър-председателя и от министъра на образованието. След две писма, три срещи с министъра на образованието, две срещи с областния управител – никой не казва "не", но не последват никакви действия. 

За кампусите и статута им на публична държавна собственост, за "чисто студентските територии", за битката за Студентски град, за липсата на политическа воля на централна ниво да се решат проблемите на Студентски град – чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12