Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Маринов, МЗХГ

Преброяването на земеделските стопанства в България

Снимка: Радио Шумен

За преброяването на земеделските стопанства в България – каква е картината на българското селско стопанство, която то описва? От 1 септември 2020 г. стартира, първоначално онлайн, а после и аналогово преброяване. Целта на преброяването е да се получи обобщена и изчерпателна информация за броя, типа и размера на земеделските стопанства. Фермерите посочват броя на отглежданите култури и селскостопански животни, както и колко работници са наети в стопанството. Наличието на статистически данни, съпоставими с тези на останалите държави членки относно структурата на земеделските стопанства, е важно за определяне развитието на Общата селскостопанската политика. То спомага да се определят насоките за развитие на българското земеделие. Информацията ще даде възможност за адекватно планиране, разработване, прилагане и мониторинг на националните политики и политиките на ЕС.

Николай Маринов, директор на Главна дирекция "Земеделие и регионална политика" в Министерството на земеделието, коментира в ''Нашият ден'':

"Това е третото преброяване за България. Първото беше през 2003 г. , второто – през 2010 г. (вече като член на ЕС). Основните цели са да направим изследване на структурата на земеделските стопанства, която ще обхване всички стопанства на територията на страната; ще добием прецизни данни за заетостта и използването на работна сила, за да можем да формираме адекватни политики в областта на земеделието. В областта на растениевъдството ще получим информация за това колко са реколтираните площи, какво е производството – следният добив на култури за последната година и по години. В животновъдството – броят на селскостопанските животни, дейността на кланиците за месо, млекопреработвателни предприятия, птицевъдство, пчеларство... И особено, имаме един много добър инструмент – система за земеделска и счетоводна информация, който дава оценка на доходите на земеделските стопанства и въздействието на селскостопанската политика."

България има около 50 млн. дка използваема земя, каква част е обработваема

"В моменат се извършва преброяване на около 200 хиляди земеделски стопанства (към днешния ден – близо 192 хиляди). До 18 декември трябва да приключим. Можем да дадем предварителни данни само за това, че се увеличават декарите обработваема земя, увеличават се трайните насаждения... Обработваемата земя е около 35 млн. дка, с около 34,5 млн. дка участва в схемите и мерките за подпомагане към ДФ "Земеделие"

Намалява броят на земеделските стопанства

"Става дума само за окрупняване – това е нормално за целия свят. Концентрацията на хората отива в големите градове, наситеността на земеделските стопанства с нова модернизирана техника способства за намаляване на работна сила (в зеленчукопроизводството, в овощарството...). Това са съвсем нормални тенденции." 

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00