Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предстои нова "Мисия" 20 години след излизането на "Мисия Лондон"

Алек Попов: Имаме нужда от нов свеж поглед към нас и света около нас

Повече самоирония, вместо самосъжаление

| обновено на 06.01.21 в 12:05
Алек Попов
Снимка: Личен архив

За литературата и киното – или изкуството като свободно време за израстване. Писателят и сценарист Алек Попов споделя в "Нашият ден" своите очаквания, надежди, прогнози през Новата 2021 година.

2020 година – доста по-различна във всяко отношение

"Това беше една тегава година, в която се случи нещо, предричано отдавна от фантастите – вирус. Но се надявам това да е последната такава година. Забележително е как научната фантастика успява да предвиди много неща. Изненадата е по-скоро от това как нещо от литературата и изкуството може да се случи и в живота. Изкуството не бих казал, че притежава точно пророчески сили. В изкуството са кодирани някакви елементи, които имат своята способности да бъдат материализирани в бъдещето – то един сбор от интуиции, които хората, които го създават, с фина чувствителност, долавят, преработват и много често се оказва, че тези интуиции са били верни. Интуицията на крилете на познанието в комбинация дават тези резултати, които после се оказват много близки до действителността, отколкото спекулациите на професионалните футуролози, социолози и т.нар. "социални шамани"."

2021 година

"Това е 20-ата година от излизането на "Мисия Лондон". Публичният живот на една книга, на едно произведение не ме вълнуват толкова, докато работя. А след като го завърша, то остава на хората и заживява свой собствен живот, в който авторът малко трудно може да се вмести. Читателите ги очаква една изненада, защото ще се появи една нова "Мисия", която, разбира се, е една нова история, но все пак написана донякъде в стилистиката на "Мисия Лондон" – една парадоксална книга... Новата "Мисия", няма да кажа заглавието, ще дойде в момент, когато, има нужда от нея, защото смехът и самоиронията са спасителни. Хората имат нужда от това."

Прогнози

"Прогнози трудно се правят. Мога да кажа за очакванията. Те са по-скоро оптимистични, ако си дадем сметка колко важен и цялостен може да бъде този процес на оздравяване, през който нашето общество предстои да премине. Смятам, че това е едно от най-важните неща през предстоящата година – процес на оздравяване не само в медицински аспект, а и в социален, икономически... Това става след такива големи изпитания. Обществото поема с нови сили нанякъде. Всеки народ има свой път, въпросът е да не спира."

Алек Попов смята, че това, от което наистина имаме нужда, е един нов свеж поглед към нас самите и към света около нас. "Повече самоирония, вместо самосъжаление."

Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30