Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консултациите при президента – изводи, въпроси, заключения

Снимка: БТА

Приключиха консултациите при президента Румен Радев за организацията и провеждането на парламентарните избори

с парламентарно и извънпарламентарно представените партии. Определената дата е 4 април 2021 г.

Политолозите проф. Румяна Коларова и проф. Антоний Тодоров коментират в "Нашият ден":

Присъствието на медиите 

Проф. Румяна Коларова: "Първото и най-отличителното за тези консултации е, че медиите бяха допуснати вътре в залата, където се провеждаха разговорите между президента и различните парламентарни и извънпарламентарни сили. От моя гледна точка присъствието на медиите не допринася за авторитета на президентската институция, защото в тези престрелки, в които имаше и доста язвителни забележки и нападки и от двете страни. Президентските консултации слязоха на нивото на парламентарния дебат – президентът е държавен глава, той е над парламента в някои отношения, но той трябва да пази дистанция от този вид парламентарни дебати, типични напоследък за Народното събрание. За мен това ерозира авторитета на държавния глава институционално."

Проф. Антоний Тодоров: "Тези консултации бяха не само навременни, но и необходими, защото в годината на бурни протести, които искаха оставката на правителството и на главния прокурор и предсрочни избори, мнозина изразяваха подозрение, че тези бъдещи избори ще бъдат манипулирани. Затова тези консултации са особено важни – да се търси изборите да бъдат честни, добре организирани, всеки българин с право на глас да може да гласува, ако поиска. 

По повод поканата на медиите – то също е свързано със специфичната ситуация – още повече, че Радев би могъл да бъде обвинен в някакви задкулисни договорки с партиите. Разбира се, това позволи на българи да видят едно грозно лице на политиката в България. След като видни политици, народни представители, политически лидери могат да държат такъв език и тон – трябва да се замислим сериозно дали тези хора истински ни представляват. Затова намирам неочаквано полезна страна от това медиите да присъстват на консултациите."

Според проф. Румяна Коларова, ако избирателната активност е ниска, много трудно ще се стигне до появата на някакъв видим, влиятелен нов политически субект.

Проф. Антоний Тодоров смята, че участието в изборите ще зависи от два фактора: "Единият е все пак онова, което се случи миналата година – мисля, че много български граждани възнамеряват да гласуват. Вторият фактор е самата организация на изборите – достатъчно ли ще са подвижните избирателни секции, за да гласуват карантинираните; добра ли ще е организацията пред избирателните секции, за да не плашат гражданите да идат да гласуват там. За това става дума и въпросът не е технически, той е политически."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35