По повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" се среща с лица и гласове от програмата. Главен герой е Ася Чанева.
Едва ли има човек в Радиото, който да не е говорил поне веднъж с Ася Чанева по един или друг повод. За нея се знае, че обича работата си и познава почти всеки работещ в БНР. Това, което малко хора знаят, е, че Ася е била на война, стажувала е в Би Би Си и подготвя нова рубрика във вечерната линия "Аларма".
За френското "Р"
"Беше някъде около 1999 г. Имаше категоризация на водещите. Три категории – първа – без ограничения, втора – глас и материали, трета – без право на никакъв глас – като редактор само и без твоят глас да се чува. Тогава преправих около 2 страници без нито едно "р" (за Джон Ленън беше текстът). Влязох на изпита – комисията беше от непознати. Показах си главата и казах: "Може ли?" – и така минах без ДобъР ден". Аз си прочетох страхотния текст без нито едно "р" и те ми се усмихват, видях. След това ми казаха: " Ей там има вестници – прочетете нещо от вестника". На тогавашните вестници обикновено на последната страница бяха най-вече катастрофи. Нямах време да ровя из вестника и започнах да чета. И попаднах на изречението "КатастРофа между "ВаРтбуРг" и "ФоРд" на пътя между РазгРад и Русе...". Единият от комисията направо се изправи на стола си. И естествено се оказа, че аз съм трета категория. Антон Митов беше водещ и трябваше да направя репортаж за откриващия се тогава Фестивал на татуировките. Отидох при Борис Арнаудов, който беше главен редактор, и му казах, че имам включване за Антон. "Как да се включа по телефона, като нямам право на глас?" А той ми каза: "Я не ме занимавай – прави каквото искаш..." И се оказа, че не е толкова страшно да имаш трета категория, ако хората все пак знаят, че е по-важно това, което казваш."
Крис де Бърг – виновен за идването ми в БНР
"Работех в БНТ през 1995 г. Тогава дойде и Крис де Бърг в България и беше голямо събитие. Насочи ме съпругата (Виделина Луканова, редактор в БНТ) на Красимир Луканов, който тогава водеше "Хоризонт за вас". Така за първи път влязох в Радиото – направо в дълбоките води – влязох на живо, записвах, прехвърлях на лента, превеждах на живо, че и автограф си взех, пазя го. Беше неделя – тихо, спокойно в "Хоризонт". Крис де Бърг беше човекът, заради когото влязох в Радиото, а Краси Луканов беше човекът, който ми даде шанс да вляза в ефир.
След това продължих да сътруднича на "Хоризонт за вас", обаче Калин Катев не ме хареса, но пък ме насочи към "Младежката редакция" на програма "Христо Ботев". Така попаднах в култовото предаване "Радио Га-Га". Тогава срещнах на стълбите Антон Митов, който беше главен редактор тогава и така тръгна... Антон Митов много обичаше да хвърля в дълбокото – казваше "Ти ще го направиш" – ама не казва как. Как – трябва сам да си решиш."
За журналистиката
Освен Антон Митов, трябва да спомена имената на Анета Янакиева, и разбира се, Гергина Дворецка. От тях съм научила много. За да бъде добър един журналист, трябва да притежава глава и мозък. Иначе се превръща в дръжка на микрофон. Трябва да знае за какво изобщо е отишъл, където е отишъл. Т.е. да отива подготвен – тези, важните въпроси – кой, какво, кога, как и най-вече защо. Много колеги забравят най-важния въпрос – защо. За да бъдеш журналист, според мен, трябва да си навън. Има хора, които не излизат от студиото или от редакцията, докато се пенсионират. Една колежка нарича такива хора "беседоправячи", а не журналисти. Журналистът трябва да е в събитията – навън, сред хората, където се случва животът."
За интервютата на странни места, за работата по празници, за Ирландия и за другите любими – обичайни и непознати неща, за новите и стари рубрики – можете да чуете в звуковия файл.
Ася Чанева завършва българска филология (магистър по лингвистика и литература с езиковедска специализация в СУ „Св. Климент Охридски", а по-късно и специализация по радиожурналистика – в СУ „Св. Климент Охридски“; владее английски, руски и сръбски езици; Ментор е на студенти през 2018 г. по проекта на МОН „Студентски практики“ по ОП на ЕС: „Наука и образование за интелигентен растеж“
Международни обучения и квалификации: Завършва онлайн обучение за журналисти на Thomson Reuters Foundation – 2020 г.; обучение за професионална журналистика на Европейския форум Алпбах и Thomson Reuters Foundation в Алпбах, Австрия и предава директно за БНР от Европейски форум Алпбах през 2019 г.; През февруари-април 2019 г. завършва с отличие програмата „Медии, малцинства и миграция“ на MRGI (Minority Rights Group International), след което отива на терен в Испания и в Мароко – юли 2019 г.; Единственият стипендиант от Европа е на Програмата за медии за изменение на климата, организирана от базираната в САЩ Мрежа за журналистика за Земята (Internews EJN). Ася Чанева е и единственият български журналист, предаващ пряко от конференцията на ООН за изменение на климата – Бон, Германия – ноември 2017 г.; Участник в конференцията: „Насърчаване на диалога между Европейския съд по правата на човека и общността на свободата на медиите. Свобода на изразяване и роля и съдебна практика на Европейския съд по правата на човека” – Съвет на Европа / Европейски център за свобода на печата и медиите – Страсбург, Франция – март 2017 г.; Работни посещения в Европейския съд по правата на човека и в Съвета на Европа – Страсбург, Франция – март 2017 г.;
Завършва с отличие: Лятно училище за разследваща журналистика – BIRN (Балканска мрежа за разследваща журналистика) – Албания – 2015 г.; Завършва програмата на Съвета на Европа „Европейски срещи: MEDIANNE - Медиите в Европа за включване на многообразието“ в Брюксел, Белгия – 2014 г.; Завършва първия в България обучителен курс за комуникатори на наука „Science Media Communications Workshop“, организиран от Британски съвет- България, проведен на английски език от Dr.Toby Murcott от KetoE Communications – UK. – 2004 г.
Преди да попадне в БНР, Ася Чанева е репортер на свободна практика още по време на студентството си. Работи БНТ в предаването на Снежана Атанасова „Изборът“ и пише в пресата. В БНР започва като сътрудник в програма “Хоризонт“ в предаването „Хоризонт за вас“, по-късно става репортер на култовото младежко предаване „Радио ГА-ГА“ на програма „Христо Ботев“.
През годините е: репортер в Направление „Образование” – 1997-2003 г.; редактор и репортер на предаването „Европейски проекти“ – 2001-2003; автор и водещ на предаванията: „В света на науката” и „Гражданската култура“, “Време и хора“ – 2001-2003; създател, автор и водещ на „Наопаки“ – предаване от Младежката линия на програма „Христо Ботев“, която по това време се излъчва между 17.00 и 18.00 часа. „Наопаки“ е посветено на необикновеното и непознатото във всички области на живота и е единственото тогава предаване в БНР, в което се представят екстремни спортове– 2003-2007. От създаването на „Аларма“ на 2 януари 2008 г. като вечерен културен блок е част от екипа като автор, репортер и водещ. Сега „Наопаки“ е авторска рубрика на Ася Чанева в „Аларма“. От началото на 2021 г. Ася Чанева има рубрика за екология и климат: „Зелени минути“ в четвъртък в предаването „Лабиринти на познанието“.
Международен професионален опит: Стажант е в Радио BBC – Северна Ирландия в Белфаст, Обединеното кралство след спечелен конкурс на Британския съвет по съвместен проект на Британски съвет и ВВС за медиен стаж по въпросите на многообразието – ноември-декември 2002 г.
Награди: Награда „Журналистика за развитие“ 2019 на Българската платформа за международно развитие за серията й от репортажи от пътя на мигрантите от Африка до Европа; Награда за журналистически професионализъм в отразяването на образователните дейности и научните постижения на Техническия университет – 2015 г.; Носител на сребърен медал от Международния конкурс на URTI (URTI-Union Radiophonique et Télévisuelle et Internationale – Международен съюз за радио и телевизия) – Париж, Франция – ноември 2009 г. В конкурса на URTI през 2009 г. участват 48 програми от 29 държави; Годишна награда за радио „Сирак Скитник“ за най-значимо радиопредаване – 2010 г. – заедно с екипа на "Аларма"; "Златният будилник" – заедно с екипа на "Аларма" – 2010 г.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg