Науката за ваксините срещу Covid-19? На какво се дължи разделението в обществото? Има ли достатъчно информация от Министерството на здравеопазването и от експертните съвети към министъра на здравеопазването?
В "Нашият ден" коментар на темата прави д-р Милен Чолаков, председател на Асоциацията на общопрактикуващите лекари в Шумен и областта:
"Искам да успокоя слушателите с тежки заболявания – ако всичките ви заболявания са в ремисия (т.е. консервативен стадий, а не в обостряне), няма причина да не се имунизирате. Дори е препоръчително и е много добре, защото имунизацията ще спести: тежко боледуване, евентуален нещастен случай от боледуване, и хоспитализация. Дори и да се разболеят след ваксината, те ще го изкарат в изключително лека форма. Самата ваксина "АстраЗенека" е достатъчно добре поносима и няма да даде странични действия.
Съветвам да се консултират пациентите с домашния лекар, защото той най-добре ги познава."
За ваксините
"Към този момент имаме опит с две ваксини – едната е на „Пфайзер/Бионтех“ и другата е "АстраЗенека" – обяви се, че това ще бъде масовата ваксина. Предполагам, че в най-скоро време пазарът ще се насити. И двете ваксини са много добри, дават достатъчно голям процент протекция, и двете се понасят добре. Моят опит в Шуменска област показва, че и от двете ваксини има само леки странични действия – лека грипоподобна симптоматика, болка на мястото с леко зачервяване, обща отпадналост. Но разбира се, това са леки симптоми и бързо отминават.
Така че имунизационният процес си върви. Общо взето, ваксинацията тръгна, въпреки че характерно за нашата българска психика е да бъдем раздвоени и подозрителни."
По отношение на дарителите на кръвна плазма, д-р Чолаков уточни, че е по-добре те да са преболедували, притежаващи антитела спрямо целия вирус, а не спрямо шипестия антиген, както е при имунизираните. Имунитетът на човека и качеството на продукта е триста пъти по-ефективен на преболедувалия.
Чуйте повече в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg