Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Милен Чолаков, Шумен: Имунизационният процес си върви

Снимка: Радио Шумен

Науката за ваксините срещу Covid-19? На какво се дължи разделението в обществото? Има ли достатъчно информация от Министерството на здравеопазването и от експертните съвети към министъра на здравеопазването?

В "Нашият ден" коментар на темата прави д-р Милен Чолаков, председател на Асоциацията на общопрактикуващите лекари в Шумен и областта:

"Искам да успокоя слушателите с тежки заболяванияако всичките ви заболявания са в ремисия (т.е. консервативен стадий, а не в обостряне), няма причина да не се имунизирате. Дори е препоръчително и е много добре, защото имунизацията ще спести: тежко боледуване, евентуален нещастен случай от боледуване, и хоспитализация. Дори и да се разболеят след ваксината, те ще го изкарат в изключително лека форма. Самата ваксина "АстраЗенека" е достатъчно добре поносима и няма да даде странични действия. 

Съветвам да се консултират пациентите с домашния лекар, защото той най-добре ги познава."

За ваксините

"Към този момент имаме опит с две ваксини – едната е на „Пфайзер/Бионтех“ и другата е "АстраЗенека" – обяви се, че това ще бъде масовата ваксина. Предполагам, че в най-скоро време пазарът ще се насити. И двете ваксини са много добри, дават достатъчно голям процент протекция, и двете се понасят добре. Моят опит в Шуменска област показва, че и от двете ваксини има само леки странични действия – лека грипоподобна симптоматика, болка на мястото с леко зачервяване, обща отпадналост. Но разбира се, това са леки симптоми и бързо отминават. 

Така че имунизационният процес си върви. Общо взето, ваксинацията тръгна, въпреки че характерно за нашата българска психика е да бъдем раздвоени и подозрителни."

По отношение на дарителите на кръвна плазма, д-р Чолаков уточни, че е по-добре те да са преболедували, притежаващи антитела спрямо целия вирус, а не спрямо шипестия антиген, както е при имунизираните. Имунитетът на човека и качеството на продукта е триста пъти по-ефективен на преболедувалия.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26