88 младежи от близо 400 кандидатури взеха участие в хакатона на тема „Бъдещето на отпадъците”, организиран от WWF България чрез програмата Panda Labs.
Те бяха част от 20 силни отбора, които работиха в продължение на два дни и половина почти без почивка, за да дадат своите креативни решения и идеи за справяне с мащабния проблем с отпадъците.
Panda Labs e глобална иновационна програма и платформа за решаване на някои от най-неотложните проблеми в света в сътрудничество с влиятелни партньори от бизнеса, науката и неправителствения сектор. В България тя се провежда със съдействието на Фондация „Америка за България“, а фокус и главни действащи лица са младежите от 15 до 25 години.
Мартина Георгиева беше отличена сред победителите в хекатона в отбор с още четири момичета. Тя е на 24 години и завършва бакалавърска програма по Международен бизнес и икономика в Магдебург.
Мартина Георгиева е Главен герой в “Нашият ден“
Как стига до участие в хекатона
“Най-общо казано се замислих върху проблемите на опазване на околната среда. Тъй като в последно време страшно много се говори за тях. Появиха се много публикации. Спомняме си и преди години движението на Грета Тунберг. Зададох си въпроса, за да има толкова много говорене за проблема, най-вероятно е доста сериозен.“
“Направих и едно кратко проучване. Когато статистиката и числата започват да говорят, човек се стряска. Започнах да следвам различни програми, които се занимават с устойчиво развитие, включително WWF, и там точно попаднах на обява, че ще се проведе хекатон на тема “Бъдещето на отпадъците“ за първи път в България. Реших да участвам. Тъкмо си бях предала бакалаварската теза и я бях защитила, казах си, че мога да отделя един уикенд.“
“На мнение съм, че всеки един гражданин има отговорността да поема нужните действия за опазване на околната среда. Не просто да ги приема. След като кандидатствах и за щастие ме приеха, преживяването беше невероятно. За два дни научих много за проблема – за микропластмасата, устойчивия начин на развитие и още. А също и, че човек може да живее без отпадък.“
Работата в хекатона
“Ние сме в отбор общо пет момичета. Всички се занимаваме с много различни дейности. Ние се включихме в казуса на “Екопак“. Заедно създадохме идеята за приложение, чрез което потребителите да сканират баркода на опаковките и да получават мигновен достъп до подробна информация – дали може дадената опаковка да се рециклира и по какъв начин. Тъй като тя е създадена от много слоеве, не само от хартия или от пластмаса. Много е важно компонентите да бъдат разделени, да не се изхвърлят всичките в един контейнер. Приложението включва и други полезни функции, като локализиране на най-близките контейнери за разделно събиране. След проведена анкета установихме, че един от най-големите недостатъци на разделното събиране е недостигът на контейнери.“
“Израснала съм в Ботевград. Като всеки човек, израснал в малък град, се радвах на доста игриво детство. В ученическите си години тренирах активно баскетбол. До ден днешен той си остава любим мой спорт. В гимназията профилирах английски и испански език. Занимавах се и с много извънкласни дейности. Била съм част от любителски театрални групи, за кратко тренирах голф, ходих на уроци по китара, акордеон...Изобщо обичах да поддържам ежедневието си заето.“
“Завършвам бакалавър по Международен бизнес и икономика в Магдебург, специалността ми е изцяло на английски език, адаптирана е повече към международни студенти. В специалността си срещнах хора от всички континенти.“
“Темата на дипломната ми работа беше глобализацията, която влияе на политическите активности в световен мащаб. Най-общо казано ролята на глобализацията в световната политика. Изключително интересна тема, особено в последните няколко години срещнахме доста противоречиви движения спрямо глобализацията.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg