Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Страхил Делийски: Огромен брой депутати от офертата – “Да свалим Борисов“

| обновено на 05.04.21 в 12:01
Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

Какво казаха гражданите с вота си? Какво да очакваме от новите политически играчи на родната сцена? Какви бяха първите послания на политическите лидери след изборния ден? Темите коментира в “Нашият ден“ политологът Страхил Делийски.

“Очевидно е, че в този парламент, особено, ако ВМРО не успее да прескочи бариерата от 4%, имаме един огромен брой депутати и партии, които получиха представителство по силата на следната оферта – изберете, за да свалим ГЕРБ и Борисов от власт.

Тази оферта звучеше смислено в рамките на една предизборна кампания, като мобилизационен фактор, но какво означава това от тук нататък. Защото – да, влизаш в парламента по силата на това, че мнозинството българи не харесват някой, но това какво означава на равнището на позитивните политически предложения?

Вероятно ще има озадачени избиратели, защото големият пропуск в тази кампания беше именно в това да се разкаже политическата власт отвъд Борисов. Тази свръхзадача – дайте да гласуваме иначе, е и изпълнена, но дайте да видим какво ни харесва, остава отворено. Това може да изиграе лоша шега на партиите, защото много е вероятно да се окаже, че ще трябва да се взимат непопулярни решения.

Трябва да отчетем и нещо допълнително. Как, особено по-новите партии, каквито са “Има такъв народ“ с очевидно солидно бъдещо представителство в парламента, си представят своето политическо бъдеще?

Хипотезата, че едни скорошни предсрочни парламентарни избори могат да доведат до по-добър резултат, защо не и до печелене на изборите, може да определи и поведението на тази формация. Още повече, че е много вероятно гласът за “Има такъв народ“ да е глас за много по-радикална, антисистемна промяна.

Много често в контекста на предизборната кампания забравяме, че освен битка и борба изборите са и състезание за представителства на определени интереси отвъд тези на чисто военното позициониране – добрите срещу лошите. Става въпрос за представителство на определени социални групи, което да се реализира през конкретни публични политики.

Това неглижиране на това ключово важно измерение може да доведе до неособено хармонични отношения между политическите представители, партиите и техните избиратели.“

Какво казаха гражданите

“Каквото имаше, гражданите го казаха, сега е ред на политиците. От тук нататък е въпрос на политическо лидерство. Може би е все още рано, но в следващите няколко дни, когато говорим за това какво се случва в новия парламент, трябва да го коментираме от гледна точка на политическото лидерство.

Струва ми се, че има едно нещо, котето ще определи в голяма степен решенията на новите, а и на старите политически играчи в парламента и то е – как разчитат вота за себе си.“

Премиерът Бойко Борисов

Първите изявления на лидерите

“Имаше някакви изявления, но бяха достатъчно лаконични, за да можем да ги интерпретираме в дълбочина. При всички положения странният жанр, през който Борисов реши да разкаже своята версия, направи впечатление. Дори на чисто символно равнище, Борисов работеше от джипа, беше вътре в него, караше джипа, вършеше "работа, работа, работа". Но той слезе и на фона на джипа започна да говори. Слезе от своето пространство на власт. Звучеше като човек, който сега влиза в предизборна кампания.

Какво стои зад идеята за “експертно правителство“? Дали това е някаква грандиозна стратегическа концепция и тактически ход, или просто е безсилие на един лидер, който през цялото време на кампанията сякаш не си даваше сметка, че дори и да спечели изборите, това нищо не означава. Защото в пропорционалните избирателни системи, каквато е българската, е много важно не просто да спечелиш изборите, а в рамките на другите представени сегменти да имаш с кого да общуваш, да имаш партньори.“

Слави Трифонов

“Има такъв народ“

“Не виждам някаква конкретна заявка за бъдещо поведение. Послания от типа – “Борисов не може да прави каквото си иска“ все още нищо не значат. Подобен тип партии са много силни вън от системата, нещата се променят, когато влязат вътре, защото от тях се очаква друг тип действия.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Веселин Стойнев

Веселин Стойнев: ПП/ДБ вече не могат да служат като изтривалка за отговорност на никого

Защо Делян Пеевски е проблем за Бойко Борисов, какви са последиците от изборните резултати за български парламент и какво предстои в политическия ни живот коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Веселин Стойнев , журналист. Отговорността на Бойко Борисов "Сега цялата отговорност е изцяло на Борисов и вече той не може да я прехвърля..

публикувано на 15.06.24 в 08:50

На гости в Ново Железаре

В хисарското село Ново Железаре живеят около 200 човека. То се намира на 16 километра от общинския си център и на около 35 км. от областния град Пловдив. В уречения ден и час на посещението ми в селото, председателя на читалището Мария Мутафчийска ме посрещна в центъра и заедно прекрачихме прага на клуба на пенсионера, където се бяха събрали..

публикувано на 15.06.24 в 08:20
Снимката е илюстративна

Съкращение при майчинство и делба на наследство

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, отговаря на слушателски въпроси в предаването. Жельо Иванов от гр. Гоце Делчев пита: Жена ми получава майчинство вече 1 година. Може ли работодателят да я съкрати, или е длъжен да продължи майчинството и през втората година? Никола Михайлов от гр. Рила пита: Приживе..

публикувано на 14.06.24 в 15:35
 адв. Елиза Николова

Съдебната медиация – опит, посоки, бъдеще

От 1 юли влиза в сила задължителната съдебна медиация, съгласно законовата уредба в ГПК, приета от НС на 25 януари 2023 година. Как ще се случва медиацията преди извън съда в рамките на съдебно дело? Кои видове спорове ще решава, за колко време и при какви условия? Кои имат право да бъдат медиатори? Как се определят медиаторите по конкретния спор? Каква..

публикувано на 14.06.24 в 12:35

Вече има българска информационна платформа за подсладителите

Е-sladko е първата българска информационна платформа за подсладителите.   Елисавета Котова , председател на Асоциация на децата с диабет, запознава слушателите на "Lege Artis" с възможностите на новия информационен портал. Много хора смятат, че неограничената консумация на подсладители е безвредна и не знаят кога и как трябва да се..

публикувано на 14.06.24 в 12:33