Наука, технологии, техника и математика или набиращото популярност у нас STEM обучение, допълнено с изкуства – STE(A)M – показва, че светът търси нов вид образование, адекватно за днешния бързо променящ се живот. Всички знаем, че утре много от дейностите и професиите ще бъдат заменени с нови, но децата ни продължават да се готвят за това утре по програми от вчера. Разделянето на знанията и уменията на учебни предмети без търсене на връзката помежду им, наизустяването на информация без осмисляне и практическо приложение, авторитарният модел на организация на класно-урочната система все повече се отдалечават от реалните нужди на младите да бъдат подготвени за пълноценно вписване и реализация в един разумен, надяваме се, утрешен свят.
Ниските резултати от „традиционното“ обучение и големият брой отпадащи от училище показват, че без лична мотивация на учениците, ясна връзка между знанието и практиката, личностно развитие и създаване на умения за общуване и обмяна на идеи и ценности образованието няма бъдеще. Безусловно необходимо за съвременния живот е владеенето на езици. Това подтиква една млада българка да създаде система за обучение, в която всички знания и умения се комбинират с изучаването на чужди езици – STEALM. Тя вярва, че „доброто образование е в основата на всеки личен и обществен успех. За да бъдем щастливи, с висока оценка за способностите си, създавайки проспериращо общество, е нужно да не разчитаме само на конвенционалните образователни методики, а да се обърнем към образователните решения, разработени в крак с времето, в което живеем“. Д-р Марияна Филипова се занимава с иновативни образователни решения и е основател на STEALM Academy. Нейната новаторска система, я отличава в „Жените в технологиите на Европа“ през 2018 г. в раздел „Иновации и технологии, които променят бъдещето на човечеството“.
Шеметно се завъртя обществено-политическия живот у нас през последните две-три седмици. И на какво ли не се нагледахме... Безсрамно подправяне на бюлетини, разменени просташки обиди и квалификации между политици... Разбира се, нагледахме се и на добре организирани протести, наречени спонтанни. Протестиращите носеха плакати на партията -организаторка,..
"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..
"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..
На 14 декември "Колегиум музикум Берлин" под диригентството на дългогодишния си ръководител Донка Митева ще се представи за първи път в почти пълен състав..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в..
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg