Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужната работилница

| обновено на 12.05.21 в 14:27

Съвсем навреме, а може би дори с известно закъснение, в края на миналата година в София отвори врати първата по рода си споделена работилница. Нейните 400 квадрата площ и машините, разположени на тях, са достъпни за всеки, който иска да създава, да изработи проекта си, бил той студентски или плод на смело въображение, да експериментира и да се вдъхновява в процеса на работа. Освен пространството и оборудването, екипът на работилницата споделя и опита си както в работата с различните машини – от фреза и грънчарско колело до 3D принтер и CNC рутер, така и опита си изобщо в създаването на неща.

Ето и екипа:

Георги Комсалов е учил архитектура в Университета по строителство и геодезия. Занимава се с дигиталната и техническа част. Води курсове по 2D и 3D чертане, както и по-специализирани – CNC фрезоване и 3D принтиране. От 8 години се занимава с изработка на макети.

Борис Калайджиев е възпитаник на Националната художествена академия със специалност порцелан и стъкло. Води курсове по керамика, дърворезба и пластични изкуства. От 20 се занимава с изработка на макети.

Ясен Недялков е завършил архитектура в Университета в Нотингам, Великобритания. Практикуващ архитект, който смята, че пътят към добрия и хуманистичен дизайн минава през работата с ръце. От 4 години е част от екипа на работилницата.

Ралица Шайкова е студентка по архитектура в УАСГ и преди година се включва в екипа заради студентски проект.

Споделената работилница на четиримата отговаря на една нараснала потребност на хората да създават сами нещата от бита си, да творят активно и да обменят опит как се правят вещите. Тази потребност се заражда и разраства с машинизирането и дехуманизирането на производството – все фактори, заради които човекът губи опита си за света и за ежедневието си. С много по-бързи темпове, отколкото си мислим. Да изработиш фигура от дърво или шкаф, да направиш скулптура или макет на сграда, да създадеш бижу или дори лодка, да докоснеш материала с ръцете си и той да оживее под тях и заедно с тях – това са възможностите, които една споделена работилница предлага. Тя предлага и много повече – общност, изградена от хора с мисия, визия и знание.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30