Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кутията за спомени на Константин Петров

Константин Петров
Снимка: БНР

11 разказа, събрани в обща "Кутия за спомени". Това е новата книга на писателя Константин Петров. На пръв поглед авторът тръгва от вещите, за да разкаже за хората. Тази кутия за спомени е не това, което запълва часовете и дните, а това, което обозначава миговете.  

Първият и последният разказ са за неговата майка. Ето какво споделя писателят в "Артефир":

"Поводът да ми хрумне цялата тази книга е годината, в която майка ми почина. След време започнах да се сбогувам с някои вещи, а това се оказа много специално събитие. Поне за мен се оказа така, защото изплуваха безброй спомени. Спомените, гледайки вещите, са отблясъци. Те са разбъркани по някакъв начин. Същевременно, ако си представим, че седим на балкона и изведнъж блесва светкавица и осветява много ярко някакъв предмет, но другите тогава потъват в още по-голяма тъмнина... Това беше предизвикателството да видя цялата картина. Не знам доколко съм успял. 

Ако човек тръгне да плува из спомените си, има опасност да се подведе по някаква хлъзгава пързалка на суетата и би било досадно за читателя да занимавам хората със себе си. Опитах се инстинктивно да извадя онези неща, които са от двете страни на осветения предмет."

Чуйте повече от звуковия файл.

Константин Петров е роден в София. Завършил е УНСС, а по-късно е специализирал "Кинознание" в НАТФИЗ. Сценарист е на игрални филми, на забавни телевизионни предавания и детски пиеси за куклен театър. Автор на два детски романа – "Приключенията на Нанси", 2006 и "Хъки", 2007, „Ловци на пеперуди” е сборник с разкази, 2019. Широко място в творческата му биография заемат сценариите за игрални и документални филми, пиесите за куклен театър и сценариите на телевизионни предавания.  от Константин Петров. 

Христо Карастоянов: Сигурен съм, всеки има скътана някъде своя кутия за спомени. И от тая кутия черпи, за да направи днешното си по-поносимо, по-приемливо, по-търпимо. Константин Петров също има своя кутия и ето – предлага ни заедно с него да потършуваме из нея. Само че неговата е по-особена – тя не просто прави съществуването търпимо, тя го прави вдъхновено. Ровичкаме и неусетно съществото ни се избистря, душата ни се въздига, духът ни се обнадеждава. Защото тя е вълшебна: превръща обикновеното в необикновено, битът в битие, обичайното в необичайно. Една „Кутия за спомени“, от която извират чудеса и тези чудеса ни правят по-добри, по-сърдечни, по-човечни. Правят ни хора, най-истински хора…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година. Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на..

публикувано на 24.09.24 в 16:35

"Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – за 23-ти път в "Двореца"

В Държавния културен институт "Двореца" - Балчик се открива 23-тото издание на артпленера "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета". Ще бъде представена пред публика мултимедийна презентация на тема: Държавен културен институт "Двореца" и пленер "Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета" – 15 години творческо партньорство в..

публикувано на 24.09.24 в 15:15

Павел Г. Веснаков и киното, което разказва травмите от миналото

Най-големият плюс на киното е, че когато говори за травмите от миналото – това може да бъде колективно преживяване: на неговия автор, човека, който създава филма, и на публиката. Над това в последно време размишлява режисьорът Павел Г. Веснаков, за това и разказват последните му два филмови проекта – "Безветрие", вторият му игрален филм, и "Всичко за..

публикувано на 24.09.24 в 13:23
Доц. Антоанета Гранберг

Старобългарският език като част от културното наследство на Европа

Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. За българския принос към европейското културно наследство в "Нашият ден" разговаряме с доц. Антоанета Гранберг – изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция. Доц...

публикувано на 24.09.24 в 09:20
Камен Балкански

"Творческа Европа МЕДИА" спонсорира независимата журналистика

"Творческа Европа МЕДИА" работи върху изграждането на пресечната точка между журналистиката и киното. Това стана ясно в деня, организиран от бюрото на програмата в София в рамките на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Във Варна екипът на бюрото представи предстоящите за 2025 година конкурси и крайните срокове за..

публикувано на 23.09.24 в 17:35