Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Резултати от конкурса „Зрящи сърца“ 2021

| обновено на 24.05.21 в 16:51

На 24 май преди 12 години, пак в понеделник, програма „Христо Ботев“ на БНР обяви резултатите от първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение „Зрящи сърца“. Тогава още не знаехме дали той ще остане единствен, или ще продължи напред във времето. Ето обаче, че се превърна в традиция. Пак по традиция резултатите се оповестиха в предаването „Познати и непознати“, в което ви срещнахме и с победителите, които разказаха за творчеството си, за живота и за най-хубавото, което се вижда само със сърцето. Това се случи и тази година. Различното е, че всички награди, с изключение на поощрителната за млад автор, бяха дублирани.

Журито в състав: председател Силвия Чолева – поетеса, ст. редактор в програма „Христо Ботев“, и членове: Веселина Стоилова – поетеса, омбудсман на хората с увреждания в Община Варна; Кристина Александрова – поетеса, и Цвета Николова – ст. редактор, автор и водещ на предаването „Познати и непознати“, обобщи резултатите и извърши следното класиране:

Първа награда
Неделчо Стойчев за стихотворението „Цветно-черно“

Дачо Господинов за стихотворението „Момичето от кафенето“


Втора награда
Петър Нешев за стихотворението „Бастуните“

Верка Уилямсън за стихотворението „Градът“


Трета награда
Светла Иванова за стихотворението „Закъсняла птица“

Надя Иванчева за стихотворението „Размисъл“


Награда за млад автор
Стефан Цвятков за стихотворението „Очакване“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08

Как мутациите оформят не само биологичните видове, но и хода на живота?

От гените, които оформят живота, до думите, които изграждат езика ни – всичко около нас се променя. Мутациите са движещата сила зад тази промяна, но как точно се случва тя? Как влияят на индивида, вида и обществото? На 10 февруари ще се търсят отговори с молекулярния биолог д-р Петър Ефтимов, лингвиста Тихомир Рангелов и проф. д.н. Стоян Ставру..

обновено на 04.02.25 в 13:35

Анатомия на страха: Епизод 1 – Същност и форми на страха

Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..

обновено на 03.02.25 в 10:25