Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослав Попсавов – майсторът на звуковата иконопис

Мария Вълчанова и проф. Мирослав Попсавов
Снимка: БНР

Хоровата музика в нейното сакрално измерение представяме във вторник, в „Музикалните вечери“ на програма „Христо Ботев“. В изданието на 25 май от 19.30 часа – ден след Празника на българската просвета и култура – предаването „Студио „Музика“ обръща поглед към източноправославното многогласно акапелно църковно пеене в среща-разговор с един от най-уважаваните български специалисти и световно признат авторитет в тази област – майсторa на звуковата иконопис, диригентa, теологa и педагогa – проф. протопсалт Мирослав Попсавов.

Той е роден през 1950 г. в София в семейство с утвърдени традиции в духовната сфера. Неговият баща – отец Стефан Савов служи в патриаршеската катедрала храм-паметник „Св. Александър Невски“, дядо му и прадядо му също са свещенослужители, а музиката е неизменен спътник на семейството. Затова не е случайно, че, по думите на самия М. Попсавов, той иска да бъде музикант още от дете. Първото осезаемо разгръщане на музикалната му дарба се проявява, когато той е ученик в Духовната семинария „Св. Йоан Рилски“, където е избран от своя преподавател за диригент на семинарния хор. За този първи плодотворен период на личностно и духовно израстване Мирослав Попсавов споделя:


След завършването на семинарията, а впоследствие и Духовната академия (днес Богословски факултет при СУ „Св. Климент Охридски“), Мирослав Попсавов постъпва и в Националната музикална академия, където завършва хорово дирижиране при големия български музикант проф. Васил Арнаудов. Паралелно с това ръководи смесения хор при руския храм-подворие в София „Св. Николай Мирликийски“, Хорa на софийските девойки и мъжките хорове „Славяни“ и „София“, а впоследствие основава смесения Софийски ортодоксален хор. От 2000 г. до момента е главен диригент на катедралния хор при столичния митрополитски храм „Св. Неделя“.

Като диригент Мирослав Попсавов активно концертира с ръководените от него хорови състави във Франция, Австрия, Швейцария, Германия, Испания, Съединените щати и Канада и е носител на отличия от български и международни хорови конкурси. Богатата му дискография включва над 10 компактдиска, издадени от български и чуждестранни звукозаписни компании, предлагани в цял свят и излъчвани по световните медии.

Като професор по хорово дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ Мирослав Попсавов възстановява дисциплината „Църковна музика“ – предмет, преподаван в академията още преди 1944 г. от асистента на Добри Христов – Ангел Попконстантинов, с изучаване по онова време и на източно-невмена нотация. Педагогическият опит на проф. Попсавов получава заслужено признание и извън границите на България – през 2006-07 той е поканен да изнесе демонстрационен курс и концерт с източноправославна църковна музика в Илинойския университет. За това събитие и признание на авторитет той споделя:


За всеотдайността на проф. Мирослав Попсавов като учител и творец, свои мисли, спомени и благопожелания споделят в предаването четирима от неговите студенти, днес утвърдени и активно работещи диригенти и преподаватели в България и чужбина: доц. Сергей Павлов – диригент и преподавател в САЩ, Жорж Димитров – диригент на Софийската опера и балет, Кръстин Настев – диригент на Регионалния филхармоничен хор „Мадрид“ и д-р Георги Еленков – преподавател в НМА.

През 2015 г. с решение на Светия синод на Българската православна църква Мирослав Попсавов е удостоен от Негово светейшество българския патриарх Неофит със званието „Протопсалт на БПЦ“ за принос към църковнопевческото дело. Носител е и на най-високото отличие на Министерството на културата на Република България „Златен век“ – огърлие и грамота за изключителен принос в развитието и популяризирането на българската култура и изкуство.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лоенгрин" в постановка от Виена

"Никоя друга опера на Вагнер не е получила толкова хвалебствия или е била обект на толкова критични подигравки като Лоенгрин. Едно е ясно – предвид вътрешната противоречивост на пиесата, театърът е изправен пред върховното предизвикателство да развие проникновена и чувствителна деконструкция на своите ролеви модели и конфликтни структури. Културата..

публикувано на 13.07.24 в 08:10

Danai – новият глас на българската музикална сцена

Емилия Тончева, актрисата, завършила Академията по драма в Пекин, излезе с албум от три песни под псевдонима Danai. Това е нейният дебют на българската музикална сцена. Емилия комбинира жанрове и изразни средства във всичко, с което се захване – актьорско майсторство, танц, музика. Неслучайно, когато погледнем към това, което днес някак..

публикувано на 12.07.24 в 09:34

Джейкъб Колиър пее с "Мистерията на българските гласове" в София

Джейкъб Колиър, импровизаторът, който на 29 тодини вече с пълно право може да се нарече легенда в джаза ще пее в София на 11 юли. Концертът ще се състои в Зала 1 на НДК,а заедно с певеца, текстописец, преподавател и продуцент, който при това умее да свири на над 10 музикални инструмента, ще излязат "Мистерията на българските гласове", композиторът..

публикувано на 11.07.24 в 16:40

"Аксепт", "Мистър Биг" и "Дийп Пърпъл" с букет хитове и нови албуми хедлайн в афиша на "Мидалидаре"

Хоп – ето ни вече на терен в Долината на виното, с. Могилово, община Чирпан, нямаме търпение да рокясаме. Четвъртото издание на Midalidare Rock In The Wine Valley ще се проведе от 12 юли (петък) до 14 юли (неделя). Гаранция за погото и доброто настроение за подобно събитие на открито е не само лятото и бирата, пардон – виното, а преди всичко афишът...

публикувано на 08.07.24 в 16:20

В Брюксел аплодират оперни звезди от Полша и Италия в новата постановка на "Турандот"

Тази година музикалната общественост отбелязва стогодишнината от смъртта на бележития оперен композитор Джакомо Пучини. Водещият белгийски театър "Ла Моне" не можеше да подмине тази кръгла годишнина и предложи за финал на сезона нова постановка на последната творба на Пучини – "Турандот". Още повече, че Брюксел е градът, в който композиторът прекарва..

публикувано на 07.07.24 в 08:05