Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 422

Изкуството да бъдеш Лира

Снимка: Калина Станева

В епизод 422 „Трамвай по желание“ среща своята публика с актрисата, писател и драматург Валерия Минева-Лира.

Какво означава да бъдеш „човек“? Този въпрос вдъхновява със своята субективност. В търсенето на отговор се родиха седемнайсет разказа, които ще можете да чуете в аудио сборника „Изкуството да бъдеш човек“. Автор е пловдивската актриса Валерия Минева-Лира, а проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Национален Фонд „Култура“, програма "Творчески инициативи". 

В аудиокнигата участват актьорите Божидар Георгиев, Елена Замяркова, Стоян Руменин и Валерия Минева, които работят в Пазарджишкия, Кърджалийския и Габровския театър, музиката е на Ян Руменин, а илюстрацията на обложката е дело на Петя Михайлова.

Всъщност това не е първи литературен опит на талантливата актриса. Преди няколко години тя написа и постави на сцената на ГДТ “Рачо Стоянов“ пиесата „Транзит“, в която философски разглежда драмата на съвременните български емигранти.

За своите лични спирки и транзити Валерия Минева разказва в „Изкуството да бъдеш Лира“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвета Софрониева

Цвета Софрониева: За красотата в грозното и потребностите на душата

Гост в "Нашият ден" е Цвета Софрониева – преводач и автор на поезия, проза, драматургия и есеистика. Софрониева е следвала физика в Софийския университет и има докторат по научна и културна история. Специализира в Кеймбридж, в Калифорнийския университет и в Чикаго. Авторката твори на български, английски и немски и е превеждана на 22 езика...

публикувано на 30.08.24 в 09:25

Галя Чунтова: Работата ми като художник винаги ми се отблагодарява

"Изкуството е както индивидуално, така и групово занимание, което дава на всеки един плюс към неговото развитие и възпитание. Рисуването е най-хубавото в моя живот, безценно е, то за мен дори е лечение.  В живота си съм се занимавала с различни дейности. Преди време преподавах рисуване на деца от 3 до 12 години. Всички деца, може доучилищна възраст,..

публикувано на 30.08.24 в 08:40
Екип на

Проф. Сава Димитров за програмата Класическа музика на "Аполония"

Как обединени хората на изкуството могат да създават енергия, която да кара публиката да идва вече 40 години в Созопол?  "Аполония" има своята публика, по думите на Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство "Аполония". "Ние сме отгледали и възпитали едни висококултурни и ценящи изкуството хора." "Да създадеш не просто..

публикувано на 29.08.24 в 18:00

Аполония на 40

Празниците на изкуствата "Аполония" започнаха в Созопол за четирсети път. Беше издадена специално за годишнината книга със снимки и текстове, подбрани от Панайот Денев, която проследява случилото се в различните изкуства през тези години.  В нея четем написаното от проф. Пламен Джуров за списание ЛИК през 2022 година: "Артистичната среда,..

публикувано на 29.08.24 в 11:45

Започва 66-ото издание на "Яворови дни" в Поморие

Пейо Яворов, един от най-значимите български поети-символисти, напуска Анхиало, днешно Поморие, през 1898 г., но не преди да сподели със сестра си Екатерина пророческите думи: "Ти помни, че брат ти ще стане голям поет". Именно на п оморийския бряг  Яворов осъзнава своето поетическо призвание и прави истинския си дебют с поемата "Калиопа" в списание..

публикувано на 29.08.24 в 09:20