Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира

Програмистите – клише и реалност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

За конфликтите в работата, екипността, клишетата, насочени към създателите на дигиталния свят.

Темата коментира в Хараламби Хараламбиев в “Нашият ден“, създател на проект за хармонична работна среда.

“Най-стандартното клише за програмистите е, че не могат да комуникират, че са се затворили в света с компютрите. Това е наистина клише, далеч не е вярно.

Хората във всяка една специалност, включително в разработка на софтуер, си говорят със собствен жаргон по различен начин и затова може отстрани да изглежда малко по-трудно за комуникация.

Аз лично съм бивш програмист. Затова не ми е странно да комуникирам. От друга страна, го има елементът, че тъй като хората са станали специалисти в това да работят с компютри, имат т.нар. “твърди умения“ специално за работа с компютри спрямо комуникацията.

Преди пет години, когато основахме “Точка 2“, с която помагаме на хората в IT света да работят по-добре заедно, имаше една приятелка, която се занимаваше с обучения и тя изразяваше колко трудно достига до хората, пък за нас не беше никак трудно. За нас е много лесно при рабата с екипи и хора.


Общуването

Във всяка една сфера, като се съберат група от хора да работят нещо общо, това, което се случва, особено в IT средата е, че като се съберат можещи, знаещи хора, които имат идеи и знаят как да стигнат от точка А до точка Б – проблемът е, че всеки мисли по различен начин.

Когато се сблъскат идеите, хората нямат изграденото умение как различието да бъде сила и да се използва като инструмент. Как конфликтът да е нещо хубаво, а не да се отиде в борба за това кой ще се наложи.

Чуйте Хараламби Хараламбиев в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р София Ангелова

Туберколозата – една (не)обичайна диагноза

Случай на служител в детска градина с туберколоза привлече силно внимание в медийното пространство. За туберколозното заболяване и летните пневмонии в Lege Artis говори пулмологът д-р София Ангелова .   По думите на д-р Ангелова туберколозата не е необичайна за България диагноза. Обикновено заболеваемостта се повишава, когато качеството на..

публикувано на 17.07.24 в 14:11
Доц. д-р Красимира Христова

Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време?

За пореден път днес почти цялата страна е обхваната от червен код, поради опасни горещини – между 38 и 43 градуса. Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време слушателите на Lege Artis съветва доц. д-р Красимира Христова , кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика. Горещините..

публикувано на 17.07.24 в 13:27
Обща снимка на участниците

Над 300 младежи заявиха: Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена

Росена Добрева от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Наградата, придружена с предложение за месечен стаж, на Росена Добрева връчи генералният директор на Българското национално радио Милен Митев. За участието в конкурса,..

публикувано на 17.07.24 в 10:44

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25

Евелина Аврамова: За неуморното съхраняване на българщината зад граница

Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина , основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски" , което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В..

публикувано на 16.07.24 в 11:22