Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Луната: с любов, мистика и мултимедия

Ина Дамянова
Снимка: @inadamyanova.design

Луната – един от най-древните символи, който в различните култури и епохи е носител на разнообразни значения и конотации, оживя в неочакваните си аспекти в пластичните обекти в столичната галерия „Ракурси”. На 25 юни беше открита изложбата „Лунни състояния” на Ина Дамянова, позната на българската артсцена като художник и интериорен дизайнер.

Бенефисът на изложбата бе ознаменуван с мултимедиен спектакъл с музика, композирана от Петър Писарски, и специални светлинни ефекти, които потопиха публиката в мистичния свят на емоционалните вълнения на художничката. Естествените природни звуци и насочените светлинни ефекти въздействаха така, че посетителите участваха в случващото се с почти всичките си сетива. В затъмненото пространство на галерията пластичните обекти изплуваха един след друг под звуците на добре подбраната музика. Осветявани от прожекторите, те разказваха всеки своята собствена история и оставяха своя сенчест отпечатък върху стената и присъстващите. Сякаш създадени на един дъх, лунните фантазии на Ина Дамянова са неизвървян още път, пътешествие към себе си и другите.


„Обгорена Луна”, „Затъмнена Луна”, „Отчуждена Луна”, „Карма Луна”, „Разполовена Луна” са само част от имената на изложените в галерия „Ракурси” творби. Формата е кръгла, изградена от разнообразни релефни и структурни елементи, цветовете са монохромни – богати на нюанси сиви, черни, бели. Тези повърхности преобразяват пространството на галерията в един лунен пейзаж, в който страстта, любовта към живота с всичките му черно-бели оттенъци и набелязани сенки подтикват зрителя към рефлексия и самовглъбяване.

Вдъхновена от необяснимата все още за нас трансформираща и променлива реалност на спътника, авторката се опитва да разкаже за собствената си проекция на онези лични, но и общочовешки емоции и състояния, свързани с духовното израстването и в следствие на това на настъпващата промяна във възприятието за света.

Ина споделя, че Луната става неин „израз”, нейна „спътница и съпричастница”. „Какво по-женско и мистично би могло да има от лунната повърхност – казва тя – от нейните променливи с всяка секунда състояния, от постоянното ѝ преливане от светло в тъмно и играещите с отраженията и облаците сенки”. Авторката сравнява лунната повърхност с усещането за „мекотата на водата в женската утроба”, „страстта, родена от огъня”, „помитащата сила на вятъра и лекотата на повея, от волните криле на птица”.


В своето творчество и като интериорен дизайнер, и като художник Ина Дамянова обича естествените материали, в приглушени, почти монохромни тонове. Природата и източните култури са постоянен източник на вдъхновение и отправна точка за много от проектите ѝ. В едно свое интервю тя споделя, че е „човек на формата, светлината и сянката”, а цветовете са нещо, на което се учи в момента. „В природата ме екзалтират абсолютно, но в изкуството съм доста пестелива с нея” допълва още авторката.

Светлината е неотменим активен елемент в цялостното творчество на Ина Дамянова, доминира и в изложбата ѝ „Лунни състояния”. Тя успя да въвлече публиката като я направи активен участник в това невероятно лунно пътешествие.


Техниката, която Ина Дамянова използва при създаването на лунните обекти, е строго индивидуална. Тя умело комбинира отпадъчна хартиена маса с различни смоли, бетон и други материали, за да постигне пластични, скулптурни форми.

На трети юли, Нощта на музеите и галериите, отново ще можете да се пренесете във фантастичния мултимедиен спектакъл „Лунни състояния” в галерия „Ракурси”.

Изложбата продължава до 15 юли.

Снимки: личен архив Ина Дамянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46