Промяната в начина на живот ли е ключът към здраво сърце? Срещат ли се у нас практики за превенция на сърдечно-съдовите заболявания на работното място?
Силна гръдна болка, задух и изпотяване – търсете спешно кардиолог
Проф. Асен Гудев: Осем от десет инфаркта могат да бъдат предотвратени
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р София Евстатиева, дм от Otgovori.info. Тя е специалист по трудова медицина.
В България съм виждала трудови практики за здравословен живот на работно място, но те не са постоянни. Обикновено се правят във връзка с някакво събитие, като днешното – Световен ден на сърцето.
Виждала съм и много информационни материали, като “използвайте стълбите“, но, когато се виждат твърде често, спират да се забелязват.
Ключът
Първото е да го поискаш. После – да не се предаваш, а да използваш всяка една минута за движение. Винаги когато видя ескалатор или асансьор, предпочитам стълбите. При всяка възможност съм сред природата.
Инициативи на работното място
Обикновено се опитваме да апелираме към ръководните кадри, за да дадат добър пример, пък и не само. Те могат да предприемат различни инициативи особено в трудови дейности с продължителна седяща или правостояща поза. Ефектът върху здравето почти винаги е един и същ, защото липсва движение.
В нашата страна малко фирми прибягват до такива инициативи, затова обръщаме повече поглед към добрите практики в световен мащаб.
Те винаги са свързани с това – от една страна, да има мотивация към работещите, конкуренция и естествено награда. Срещала съм различни практики – изминаване на километри пеша, каране на велосипед и др.
Мотивация
Методите, които използвам, най-често в обучение или когато подготвям различни материали, е да се опитам да уплаша хората. Какво може да се случи, ако не правим това и това.
Заплахата трябва да бъде много драматична и онагледена, за да бъдеш готов да направиш промяната лично.
Тук огромна роля имат специалистите по човешки ресурси, трябва да работим заедно с тях и със специалистите по здраве и безопасност.
Нормативната уредба
Много зависи как ще бъдат формулирани като продължителност програмите. Може да са програми, в които е включена едновременно и физическа активност, и начин на хранене. Храненето трябва да съответства на движението. Ако няма движение, трябва да се сещаме докъде трябва да бъде спаднало храненето.
Обръщаме повече внимание към IT фирмите, защото там информираността трябва да бъде на ниво.
Чуйте д-р София Евстатиева в звуковия файлВ редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg