Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Сградите в нас“ – едно изкуство, предупреждение

Снимка: @structuragallery

Галерия „Структура“ представя един мащабен и интересен проект на художника Иво Бистрички, един от значимите съвременни български артисти. Изложбата, включва най-новата серия творби на художника, озаглавена „Сградите в нас“.

Иво Бистрички съзнателно остава в полето на чистата живопис. Това е еднопортретна галерия на сгради на властта, от различни исторически периоди: Мавзолея и Партийния дом (сега Министерски съвет), Триумфалната арка, Луксорският обелиск в Париж, Портата на небесното спокойствие от площад „Тиенанмън“, Партенона в Атина и др. Използвайки единствено средствата на живописта, той премахва декоративните детайли и разголва обектите си до крайност. В изложбата няма човешко присъствие. С изключение на Автопортрета на художника, изобразен без очи и чийто череп наподобява геометрична постройка.


Кураторът Мария Василева пише за експозицията: „В картините духът е изместен от архитектурните изображения на властта, в повечето случаи символи на победи и завоевания, на войни и надмощие, но мъртви по своята същност... Цветовата символика не е търсена случайно, но подсъзнателно доминира червеното – цвят на триумф, но и на кръв…“

В интервюто на Иво Бистрички за „Артефир“ той съзнателно не изреди тези сгради, защото искаше да представи общото, символите на властта, като предупреждение за обезличаването на човешката същност. Чуйте какво каза още.

Снимки: галерия „Структура“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10