Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Дуранкев:

“Досиетата Пандора“ – трябва да има хармонизацията на данъчното законодателство в ЕС

| обновено на 08.10.21 в 11:30
Снимка: БГНЕС

Европейската комисия подготвя нови законодателни инициативи, които ще засилят данъчната прозрачност и ще вкарат нови елементи под чадъра на автоматичния обмен на информация.

ЕК готви законодателство за данъчната прозрачност след "Пандора"

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Боян Дуранкев, икономист и университетски преподавател.

"Това, което в момента е голямото “П“, а именно “Пандора“, кутията на Пандора е отворена, вижда се вътре какво има. Въпреки че обработката на тази информация вероятно ще трае 3 до 6 месеца, защото е много обширна. Никога не е имало толкова информация.

Това е третото “П“ – преди това имаше “Парадайз“, след това имаше и “Панама“. За трети път слушам аналогични закани от страна на Европейската комисия.

Това е нещо, което се превърна в традиция. Заканите са едно. Да не забравяме, че има доста разграничения между офшорни зони и офшорки.

Офшорните зони в света предлагат две основни услуги на всички свои клиенти. Първото е – ниски данъци и второто – укриване на самоличност. И едното, и другото е законно по света, законно е и в ЕС засега. Голяма част от страните в ЕС, да не кажа над половината, се ползват от подобни блага.

Офшорни зони имахме в някои кантони в Швейцария, имаме острови на Великобритания, Малта, Кипър, Люксембург, Ирландия, Нидерландия и т.н., при които идват и се регистрират офшорни фирми.

Оптимизирането на данъците е от една страна законно, от друга неморално. Защото, особено тези, които укриват може да са политици и да са прибрали парите от корупция, може парите да са от трафик на наркотици, оръжие. С едното око се гледа добре, с другото не в ЕС.

Второто, укриването на самоличност.  Тук отново се тълкуването е, че това е законно, но не е морално. Освен в случаите, давам за пример България, при които цялата система е под една шапка – и политическата, и правната, и прокуратурата и могат да ти измислят нещо и да те вкарат в затвора, докато ти побелее косата."

Боян Дуранкев

Дали ЕК ще предприеме сериозни стъпки към това, което се нарича хармонизация на данъчните законодателства в ЕС?

"Силно скептичен съм. Има много приказки, но част от членовете на ЕК и ЕП със сигурност влизат в тези нови данни, които ще излязат. В данните виждаме известни личности като Шакира, но виждаме и един Тони Блеър, който се представяше като много либерален и модерен в своята страна, от този момент е извън тепиха на политиката.

Виждаме също чешкият премиер Бабиш. А какво да кажем за Володимир Зеленски, който също е собственик на офшорна мрежа?

Какво означава битка с корупцията и с укриването на данъците? Означава ЕК да приеме, а ЕП утвърди едно хармонизиране на данъчните законодателства.

В тази стъпка има крачка напред. Това е предложението за облагането на глобалните компании с 25% данък, което е в ход, тръгвайки от САЩ и стигайки до Владивосток.

25% корпоративен данък на всички големи компании. Това ще означава, че идни полуофшорки като България, защото България в момента е полуофшорка с 10% данък и на физическите лица, и на корпорациите, използваме нещо, което се нарича данъчна конкуренция с ниски данъци, а всъщност това е доста тежък проблем за самата страна.

Както се вижда, след 31 години преход нито пътищата са оправени, имаме остаряла инфраструктура, и пропадане на качеството на образованието и здравеопазването. Това е и поради ниските данъци.

Няма да тръгне от София и "Дондуков" 1 и 2. Промяната вероятно ще тръгне от Брюксел. Те ще ни наложат някои нови правила, колкото и да се дърпаме. Колкото и тези, които казват, че продължават промяната всъщност искат да не се променят данъците в България. Двамата романтични младежи, които вярват, че могат да оправят страната с ниски данъци.

Очевидно е, че Европа ще трябва да натисне педала на газта и да премине най-накрая към това, което говори вече повече от две десетилетия, а именно – хармонизация на данъчното законодателство, на минималните работни заплати и други стъпки за по-висока степен на интеграция.

Зад кадифената завеса стоят страхотни интереси. На едни евродепутат в ЕП се падат около седем лобиста с около 200 хил. евро или долари годишно зад него, които се раздават за благотворителни цели, за какво ли не. Със сигурност членове на ЕП и ЕК ще изскочат в новите данни, с които разполагаме.

В момента в България няма лява партия, която да иска промяната на данъците. Ще чакаме ветровете на промяната да задухат от Брюксел към България."

Чуйте проф. Боян Дуранкев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15