Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключва гласуването за “Кмет на годината“ 2021

Конкурсът "Кмет на годината" е уникална инициатива, която стартира в България през 2013 г. Чрез нея след национално онлайн допитване всяка година се отличават най-добрите градоначалници у нас.

Надпреварата се организира от националната медия Kmeta.bg и безплатния вестник КМЕТА.bg – единствените медии, чието основно внимание е насочено към работата на всичките 265 общини, с над 120 000 служители.

Темата коментира в “Нашият ден“ Боян Томов, собственик на сайта КМЕТА.bg, организатор на Конкурса “Кмет на годината“.

“В днешния ден в 12.00 часа приключва националното допитване, онлайн гласуване, което ще излъчи тазгодишните победители на деветата поред церемония “Кмет на годината“ 2021.

На КМЕТА.bg може да се гласува за 261 общини по причината, че четири общини имаха извънредни избори през тази година. Могат да гласуват за техния град или за град, който са посетили и ги е впечатлил.

Имали сме такива примери през годините за наши читатели, които ни пишат – “Ние ще гласуваме, бяхме в този град, беше много красиво, подредено, чисто“. Всеки може да гласува така, както реши."

Оценка за успешно управление ли е изборът на гражданите

"Смятам, че всеки успех е продиктуван от това как работиш. Дали работиш със сърце и дали имаш желание нещата да се случват.

В моя екип винаги сме си говорили, че ако няма сърце и душа за всяко едно нещо, което правим – кампания или даден продукт, няма как да се получи. Много е важно един градоначалник да бъде близо до своите съграждани, да има богата информация, свързана с техните нужди и да може наистина да работи със сърце и да приоритизира проектите, които са нужни за неговия град."

С какво спечелиха победителите от изминалите години

"Смятам, че този конкурс дава възможност на българския градоначалник, на българския кмет, да се изяви чрез идеи, чрез проекти и чрез инициативи, които е правил през годината.

Идеята е чрез този конкурс да се говори повече за българските градове и какво се случва в тях. Сериозната тематика за децентрализацията минава всеки ден през българските медии и новини. Това е много важен въпрос за кметовете. Чрез тази платформа целим да може да се показват идеите и добрите практики на българските кметове."

Как се променя конкурсът през годините

"Първият “Кмет на годината“ беше част от едно Общо събрание на Сдружението на общините и тогава ние, като едни младежи, стартиращи тази годишна награда и кампания, наградихме няколко общини.

Тогава малките общини ни обвиниха, че ги забравяме, защото много голяма част от наградите взеха големите общини. Ние се поучихме от грешката, въведохме малка, средна и голяма община, даже се допитваме и до НСИ, за да бъдем много по-обективни.

От две години нямаме присъствена церемония, а само селекционна продукция. Но се надявам, че десетата годишнина, която ще е догодина – 2022 г. ще можем да направим събитието присъствието."

Местната власт

"Тя работи трудно, защото от 20-30 години се говори за децентрализация и повече възможности и решения, които да се вземат на местно ниво. Както и по-малка намеса на изпълнителната и централната власт и повече свободи за местната. Но имаме доказателства за общини – и в малка, и в средна, и в голяма община, че ако имаш желание, добър екип и идеи, можеш да реализираш много добри проекти."


Чуйте Боян Томов в звуковия файл.

Снимки – Kmeta.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35