Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден на зрението

| обновено на 14.10.21 в 08:27
Снимка: БГНЕС

Всеки втори четвъртък от месец октомври се отбелязва Световният ден на зрението.

Много са заболяванията, които могат да причинят необратимо увреждане на зрението. На първо място в световен мащаб това е глаукомата и България не прави изключение.

Смята се, че глаукомата е болест приоритетно за възрастта над 60 години, но съществуват много изключения от това правило. В последните десетилетия възможностите за диагностика в ранните стадии на болестта и за успешно консервативно лечение се развиват с много бързи темпове. Въпреки това всеки ден в практиката срещаме хора, загубили зрение от глаукома.

По данни на американските здравни служби усложненията в очите, свързани с диабета, са най-честата причина за слепота в трудоспособната възраст между 20 и 70 години. Диабетната ретинопатия и свързаните с нея кръвоизливи и отлепвания на ретината, както и вторичната глаукома водят до необратима загуба на зрението.

Профилактиката на тези усложнения изисква добра колаборация между отделните звена на здравната система и значителен финансов ресурс.

Темата коментира в “Нашият ден“ офталмологът проф. Ива Петкова:

“Населението на страната, както и на целия свят, застарява. Промениха се и нашите изисквания към нашето зрение. Пациентът невинаги може сам да установи проблемите с очите. По-скоро профилактичните прегледи помагат както на децата, така и на възрастните.

Различна е патологията в различните възрастови групи. Най-честото, което се установява при децата, са проблемите, свързани с т.нар. “мързеливо око“.

Това често пъти не може да бъде установено от родителите, освен ако няма някакво ясно кривогледство, или пък ако детето не се оплаче и затова са именно профилактичните прегледи, за които говорим, и те действително са много важни. Там важна е и вродената патология, катаракта, глаукома – това са тежки заболявания.

И заболяванията на ретината, които дават симптоматика в по-късна възраст, но са с изключително неприятен ход и намаляват зрението дефинитивно.

Вече имаме първата генна терапия за някои от тези заболявания. Това е един вид от пигментните дегенерации на ретината и съвсем скоро България ще се присъедини към този клъстер, където пациентите биха могли вече да разчитат. Това са пациенти, при които се изолира определен ген.

При по-възрастните пациенти, това са заболяванията, които сме свикнали да лекуваме – далекогледство, късогледство, те са тези, които най-много намаляват зрението. Те се коригират още в активна  възраст много добре.

Чуйте проф. Ива Петкова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17

"Крайни разкази" и реидеологизация – редуцира ли се политическият процес?

Социологът Стефан Георгиев е гост в рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден". Той участва с коментар по темата, свързана с мобилизационния потенциал на крайните десници в Европа и България преди изборите за Европейски парламент. Според него факторите, които създават предпоставки за развитието на различни крайни разкази срещу..

обновено на 25.04.24 в 11:10

Споделено родителство – кое е идеалното решение?

Катина Клявкова е медиатор с богат опит от над 20 години. Тя не само упражнява професията си като медиатор, но също така споделя своите знания като обучител и ментор на медиатори от цялата страна. Нейното образованието в областта на психологията и правото е съществен фактор, който я подготвя да работи като посредник между страни с различни..

обновено на 25.04.24 в 08:53