Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аркади Шарков:

20% спад на хоспитализациите през пандемията у нас

Аркади Шарков
Снимка: Ани Петрова

Аркади Шарков заедно със Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) са подготвили едно прочуване – “Ефекти от отложеното търсене на здравни услуги вследствие на Covid-19 пандемията”.

По данни на СЗО, 60% от държавите в Европа докладват за преустановяване или нарушаване на заложените скринингови програми за незаразни заболявания. 53% от държавите в проучването съобщават за пълни или частични прекъсвания в дейностите, свързани с регулиране на хипертонията, а също и тези за регулиране на диабета и диабетните усложнения (49%). За частични или пълни прекъсвания на дейностите, свързани с лечението на спешни сърдечносъдови заболявания, съобщават 17% от държавите с високи доходи, а 26% - за дейностите, свързани с лечението на онкологични заболявания. Най-много са засегнати рехабилитационните процедури - 79% от държавите в Европа докладват за частичното или напълното им преустановяване.

Аркади Шарков представи данни и за влиянието на Covid-19 пандемията у нас. Ескпертите отчитат 20% спад на хоспитализациите през 2020 и 2021 г., предполагащ натрупване на недиагностицирани и съответно нелекувани случаи на незаразни хронични заболявания.

Темата коментира в “Нашият ден“ икономистът Аркади Шарков.

“Аспектите, които проследява проучването, са на първо място, по отношение на хоспитализациите в България, тяхната редукция. На редукция и на преминалите през профилактични прегледи и преминалите през скринингови програми. Нещо, което ще продължи и през следващия месец-два.

Ще излязат и допълнителни данни по отношение на разходите за лечение, вследствие на намаления прием, на коронавируса, на повишената смъртност и непосещаемостта на лекарските кабинети 2020/2021 г. с прогнози за 2022 и евентуалните негативни прогнози по отношение на повишаване на заболеваемостта вследствие на това забавено лечение в тези две пандемични години.

Използвали сме литература и данни от други държави, за да проследим по отношение на кои заболявания и кой тип помощ има най-голяма прекъсваемост по време на пандемията.

На първо място са профилактиката и лечението на заболяванията, когато говорим за сърдечно-съдовите, дори онкологични.

Използвахме социология от страна на СЗО. В по-развитите страни има прекъсвания от между 20 до 40% при установяване на скринингови, профилактични програми, които касаят лечението както на онкологични, така и на сърдечно-съдови заболявания, за които в България сме на първо място по смъртност и заболеваемост.

Хоспитализациите са измерителят, който сме използвали за България – от 2 млн. и 500 хил. хоспитализации през 2019 г, през 2020 те са паднали до 1 млн. 950 хил., което е драстично намаление с около 20%.

Говорим за пропуснати лечение и непреминали пациенти през болница, което води в следващите години до риск от по-голяма заболеваемост и смъртност.

Възможни заключения по отношение на това какво би трябвало да се направи в следващите години е, че увеличаването на заболеваемостта и смъртността трябва да бъде парирано както от страна на правителствата, така и от страна на здравните системи, като се увеличат броят на скрининговите програми и на инвестициите."

Чуйте Аркади Шарков в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етиката като инструмент за посрещане на бъдещето

Етически комисии, етически стандарти, етически кодекси биват формирани във все повече тясноспециализирани полета – медицина виртуални пространства, експерименти и прочее – като опит за превръщане на етиката в инструмент за взимане на решения.   Неизбежен ли е прогресът и дали онова, в което виждаме положителна промяна днес, няма да се окаже в..

публикувано на 01.10.24 в 12:10

Кристина Божилова: Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти

Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и..

публикувано на 01.10.24 в 11:26
Юлияна Антонова-Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлияна Антонова-Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде усещането..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16