На 29 октомври стартира Национално състезание в рамките на инициативата „Предприемаческо спортно поколение“.
В световен мащаб инициатор и организатор е Global Education & Leadership Foundation (tGELF). Официален организатор за България е УНСС, представляван от Института по предприемачество на УНСС, с подкрепата на БЕСКО – Българската стартъп асоциация.
ESG е глобален, спортифициран турнир по предприемачество. ESG се стреми да предостави на най-обещаващите стартиращи предприятия (стартъп компании), работещи по идеалите за съзнателно предприемачество, платформа за разгръщане на техния потенциал и постигане на глобален мащаб.
ESG планира да ангажира глобалната публика по време на това невероятно пътуване със собствена симулационна игра на инвестиции и редовни анкети на публиката, както никога досега. Турнирът е отворен за всички стартъп предприятия на всеки етап или от всяка област на бизнеса, като стартъп предприятията трябва да са създадени през последните 7 години.
Събитието ще се проведе онлайн.
Повече за инициативата разказва в “Нашият ден“ доц. д-р Костадин Коларов, директор на Института по предприемачество, изпълняващ длъжността ръководител на катедра “Предприемачество“.
“Инициативата работи от няколко години в над 190 страни, България не беше сред тях. Поканата стигна до нас чрез секретаря по международно сътрудничество на нашия университет.
Бих поканил да участва всеки предприемач, който счита, че идеята му съдържа потенциал за развитие в глобален мащаб. С участието си в това състезания, той ще бъде видим за света, неговата идея ще стигне до партньори от целия свят."
Глобалната фондация за образование и лидерство (tGELF) е програмна инициатива на фондация „Нанд и Джийт Кхемка“
“Тази фондация има по-широки цели от насърчаване на стартъп компаниите. Акцентът, който те поставят в това състезание, е да се подпомогнат предприемачи, чийто бизнес би спомогнал за реализиране на една от целите за устойчиво развитие.
Преди всичко ще бъдат насърчени предприемачи, чийто бизнес ще има значение за решаването на глобални проблеми – образователни, екологични и свързани с бедността.“
Повече за регламента на състезанието и наградите можете да чуете от Костадин Коларов в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg