В продължение на седем епизода рубриката “Непознатите будители“ срещна слушателите на програма “Христо Ботев“ на БНР с възрожденци, имащи голям принос за българската общественост, но останали слабо познати за широката аудитория. Или пък познати, но в някакви “христоматийни рамки“, разкриващи малка част от делото им.
“Непознатите будители“, с които ви срещат програма „Христо Ботев” и Мария Мира Христова, са: Паисий Хилендарски, Петър Богдан, Димитър А. Ценов, Яков Крайков, Олга Круша, Захарий Княжески и Кирил Нектариев.
“Наша национална черта е да си отбелязваме празниците като определени дати и след тези дати да забравяме това, за което твърдим, че се борим. За мен въпросът не е да осмисляме будителството като нещо голямо само един ден в годината, а да се опитаме всеки ден да съхраняваме онова, което са ни оставили нашите възрожденски предци като задачи и идеали.“
Чуйте проф. Пламен Митев в звуковия файл.
“Дарителите в образованието даряват нещо много повече от една издръжка на един студент. Те дават на нашата нация едно упование в бъдещето, дават надежда, дават посока, в която би трябвало да се развива една съвременна цивилизация.“ – казва в “Нашият ден“ проф. Стоян Проданов, който участва в представянето на личността на “Димитър А. Ценов – вторият по големина дарител в българското образование“.
Чуйте проф. Стоян Проданов в звуковия файл.
“Кой е Петър Богдан – авторът на най-старата история на Българи“ – разказва проф. Лилия Илиева.
“Мисля, че не сме загубили този възрожденски дух, които толкова ни е възхищавал в нашите стари просветители. Той просто трябва да се разгори по-силно. Може би ден като този помага за това. Познавам много хора, които носят този възрожденски дух – някои са художници, някои са историци, някои филолози. Не всички са известни на широката публика, но за щастие има такива хора. Мисля, че тях няма значение дали са познати или непознати. Важно е тяхното дело.“ – казва в “Нашият ден “ проф. Илиева.
“Убедена съм, че трябва да помним такива имена като това на Яков Крайков и останалите будители. Те самите не са имали такава вярва в собственото си име, но са имали вярва в това, което трябва да остане след тях. Не знам дали е така, но ми се струва, че Яков Крайков е чувствал самия себе си като твърде обикновен, нормален човек. Знаел е едно, че буквите и кирилицата заслужават усилията и забравата на собствените ни имена, но буквите, с които ще се пишат следващите имена, е важно да останат.“ – казва в “Нашият ден“ фотографът Галя Йотова, която участва в представянето на първия български издател Яков Крайков.
За будителския принос на Олга Круша – първата жена у нас, дръзнала да се подпише като “художник“, разказа в “Нашият ден“ д-р Пламен Петров.
“В годините, в които живее Олга Круша, действително е било въпрос на дързост да възприемеш себе си в едно консервативно общество, в което жената сякаш има една второстепенна функция в родовите отношения, да дръзнеш да се подпишеш като художник. Това е един наистина възрожденски плам, който тя със сигурност по някакъв начин наследява от баща си. Майката на Олга Круша също произхода от един голям врачански род, който би имал огромни заслуги за пробуждането на българското“.
Чуйте д-р Пламен Петров в звуковия файл.
Д-р Андриана Спасова представя в поредицата “Непознатите будители“ създателя на първата обществена библиотека у нас – Захарий Княжески.
“Подобно на немалка част от възрожденските просветители, Захарий Княжески е един от първите будители в различни поприща – в училищното и книжовното дело. Има много неща, за които бихме могли да вземем пример от тази личност.“
“Най-точният критерий за това какво човек може да даде и какво е дал, е това, че даването е свързано с един много точен момент на преценка какво е необходимо на обществото. Какво е необходимо на собствения народ. Няма универсална рецепта за дарителство. Всеки човек живее в обществото в определено време и в това общество има необходимост от определени неща“ – казва в “Нашият ден“ д-р Стефан Шивачев, който представи Кирил Нектариев – един от най-големите дарители на българското девическо образование“.
Кирил Нектариев – големият дарител на българското девическо образование
Чуйте д-р Стефан Шивачев в звуковия файл.Снимки: Уикипедия, БГНЕС, личен архив
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg