Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китайският културен център у нас навърши четири години

Снимка: Виталия Ивайлова

Преди четири години в София отвори врати Китайски културен център. Китайската е една от най-старите култури в света.

За дейността на културния център разказва в “Нашият ден“ Гуан Син, съветник по културните въпроси в посолството на Китайската народна република.

“Дойдох в София през април 2013 г., а преди това отговарях за културния обмен между Китай, Централна и Източна Европа. Защото това са бивши социалистически държави и винаги са имали много добри приятелски отношения с Китай. През 2013 г. решихме да подсилим тези отношения.

Няколко от проектите, които осъществихме, са – срещи на културните министри всяка година. През 2015 г. в България се проведе вторият министерски форум, а през 2017 г. Китай беше домакин на форума.

Пандемията прекъсна в известна степен ритъма ни на културен обмен, затова насочваме повече обмена към безконтактните му форми."

Чуйте повече за планираните дейности в българо-китайските културни отношения от Гуан Син в звуковия файл.

Джина Баларева, координатор проекти в Китайския културен център:

“Идеята за създаване на Китайски културен център в България е географското положение на страната и желанието на китайската страна чрез България да могат да се развият взаимоотношенията в областта на културата между Китай и цялата Централна и Източна Европа.

В целия свят има общо 35 китайски културни центъра, от които най-близкият до нас е в Атина, създаден след центъра в България. Предстои такъв център да се открие и в Белград.

Финансиране получаваме и от двете страни, но количеството е хармонизирано и пропорционално разпределено."

Чуйте Джина Баларева в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ и Станислава Пекова, журналист и издател на списанието “Черно и бяло“. Тя има контакти с Радио Китай за чужбина, което тази година отбелязва 80 години.

Чуйте повече за дейността на китайската медийна група в звуковия файл. 

Снимки: bg.cccsofia.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21