На 30 ноември почитаме свети апостол Андрей Първозвани. Свети Андрей е един от дванайсетте апостоли и е разпънат на кръст в гръцкия град Патра.
В народния календар Андреевден се приема като начало на зимния празничен цикъл. Той се свързва с вярването, че от него денят започва да расте колкото просено зърно, а слънцето да помръдва както пиле в яйце.
Имен ден имат Андрей, Андриян, Андрея, Андреа.
За празника разказва в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Иглика Мишкова от Етнографския музей на БАН.
“Самият празник Андреевден е свързан с цикличността на годината, със смяната на сезоните и символизира началото на зимата.
От този празник натам денят започва да расте с големината на зърно и това е причината той да бъде популярен и с едно друго название – Едринден или Едрей.
От този ден се вярва, че слънцето започва да помръдва, като пиленце в яйце. Така на практика в началото на Зимата надеждата за светлина дава нова сила на хората.
Подготвя се специална обредна трапеза, в случая тя е постна. В нея присъстват основно зърнените храни и ястията от тях, като се готвят преди всичко варива, които могат да набъбват при варенето – боб, леща, булгур, царевица, жито – всичко, което хората отглеждат.
На всяка едно от обредните трапези всеки член на семейството задължително трябва да опита от всичко, дори домашните животни трябва да бъдат нахранени с част от варивата.
На този ден се хвърля жито в комина, което се свързва с една имитативна магия – да се подсигурят на практика високи посеви.
Варените семена се хвърлят от младите булки – както бързо наедряват при варенето семената, така и булките да пълнеят с новите рожби.
И като на всеки празник, има забрани за различни видове работа – да не се върши къщна работа, да не се пере.
Заради легендите и заклинанията, които се произнасят при това ритуално хвърляне на зърната, всичко това се прави с цел умилостивяване на мечките, с вярата, че мечките са символ на здраве. А самата мечка е почитана заради това, че е враг на вълците, които нападат стадата и хората.
Чуйте Иглика Мишкова в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg