Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андреевден – почитаме свети апостол Андрей Първозвани

Св. Андрей Първозвани
Снимка: pravoslavieto.com

На 30 ноември почитаме свети апостол Андрей Първозвани. Свети Андрей е един от дванайсетте апостоли и е разпънат на кръст в гръцкия град Патра.

В народния календар Андреевден се приема като начало на зимния празничен цикъл. Той се свързва с вярването, че от него денят започва да расте колкото просено зърно, а слънцето да помръдва както пиле в яйце.

Имен ден имат Андрей, Андриян, Андрея, Андреа.

За празника разказва в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Иглика Мишкова от Етнографския музей на БАН.

“Самият празник Андреевден е свързан с цикличността на годината, със смяната на сезоните и символизира началото на зимата.

От този празник натам денят започва да расте с големината на зърно и това е причината той да бъде популярен и с едно друго название – Едринден или Едрей.

От този ден се вярва, че слънцето започва да помръдва, като пиленце в яйце. Така на практика в началото на Зимата надеждата за светлина дава нова сила на хората.


Подготвя се специална обредна трапеза, в случая тя е постна. В нея присъстват основно зърнените храни и ястията от тях, като се готвят преди всичко варива, които могат да набъбват при варенето – боб, леща, булгур, царевица, жито – всичко, което хората отглеждат.

На всяка едно от обредните трапези всеки член на семейството задължително трябва да опита от всичко, дори домашните животни трябва да бъдат нахранени с част от варивата.

На този ден се хвърля жито в комина, което се свързва с една имитативна магия – да се подсигурят на практика високи посеви.

Варените семена се хвърлят от младите булки – както бързо наедряват при варенето семената, така и булките да пълнеят с новите рожби.

И като на всеки празник, има забрани за различни видове работа – да не се върши къщна работа, да не се пере.

Заради легендите и заклинанията, които се произнасят при това ритуално хвърляне на зърната, всичко това се прави с цел умилостивяване на мечките, с вярата, че мечките са символ на здраве. А самата мечка е почитана заради това, че е враг на вълците, които нападат стадата и хората.

Чуйте Иглика Мишкова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26