Иван Станчов е роден на 1 април 1929 г. в гр. София. Семейството е принудено да емигрира от България през 1943 г. по политически причини.
След политическите и икономически промени в Централна и Източна Европа през 1990г. се завръща в България за пръв път след 47 години.
През 1991 г. Иван Станчов е назначен за посланик на Република България във Великобритания и за първи български посланик в Република Ирландия. Връчва на кралица Елизабет акредитивните си писма, облечен в посланическия костюм на дядо си – Димитър Янев Станчов (1863-1940 г.), също посланик във Великобритания (1908, 1922-1924 г.), министър на външните работи (1906 г.) и министър-председател на България (1907 г.)
За личността и делото на Иван Станчов разказва в “Нашият ден“ Снежина Мечева, директор на българското училище „Иван Станчов“ към посолството на България в Лондон и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина.
“Този човек промени не само моята биография и на мнозина други, но и биографията на България и дори биографията на България в Обединеното кралство.
Когато дойде през 1991 г. като посланик във Великобритания, преобърна всичко. Преобърна представата за посолство, превърна посолството в дом за българите. Преди беше само институция с администратори.
Не делеше хората по партийна принадлежност, учеше ни как да се уважаваме заради достойнствата си.
Първото, което направи, когато дойде, е да възстанови затвореното от България училище за българчетата и то за всички, които желаят децата им да учат български в чужбина. Защото той беше изстрадал 47 г. живот в чужбина, когато е мечтал да бъде в България и децата му не знаеха български, защото не са имали възможност да ходят на училище.
Създаде и параклис към посолството, знаейки колко е важно за хората, носейки вярата в себе си, да я изповядват някъде, където е българско.
Отвори за първи път вратите за талантливи и бедни български студенти, които бяха приети в най-добрите университети във Великобритания, но нямаха възможност да живеят в центъра на Лондон. Той ги покани да живеят в посолството безплатно, не срещу труд.
Чуйте Снежина Мечева в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg