Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прокурор № 1 на годината

Десислава Петрова: Прокурорът преди всичко трябва да е човек

Съвремието изисква и интердисциплинарни познания и умения, включително за комуникация

Ген. директор на БНР Милен Митев връчва наградата на Десислава Петрова на Деветите правосъдни награди 2021
Снимка: инж. Пламен Колев

В последното за годината издание на юридическото предаване "Законът и Темида" гостува Прокурор № 1 на Деветите национални награди за правосъдие 2021 Десислава Петрова, говорител на Софийска градска прокуратура. Ето какво сподели за своята работа прокурор Десислава Петрова:

Решението да стане прокурор

"Провокира ме да стана прокурор усещането, че това е моят път – вътрешна мотивация, която е трудно да обясня с конкретен пример. Може би характерът ми също има принос за решението ми да поема по този път. На мен ми е интересно да се боря. Трудностите не са в състояние да ме спрат, те просто са мотив да търся пътища за преодоляването им. Страхът никога не е възпрепятствал усилията ми да търся начин за постигане на целта и това ми помага в работата. 

Другото, което ме мотивира, е чувството ми за справедливост. Аз дълбоко и убедено вярвам, че всеки от нас с ежедневните си усилия помага да живеем в един по-добър свят. И се надявам това да бъде все по-чувствително за цялото общество. Много благородна професия е тази на прокурора – тежка, отговорна, но много благородна. Определено е предизвикателство."

Качествата, които трябва да притежава българският прокурор, за да работи системата безпристрастно, независимо и ефективно

"Много са качествата – добрият прокурор е една комплексна личност. Принципно те са и разписани и в Кодекса за етично поведение на българските магистрати. Прокурорът преди всичко трябва да е човек. Разбира се, трябва да познава много добре материята, с която работи – и то не само наказателната. Съвремието изисква и интердисциплинарни познания и умения, включително за комуникация – не само в други правни отрасли извън правото, но и в други науки. И поради това е необходимо непрекъснато всеки един от нас да се стреми да повишава своите знания и умения, за да можем да си вършим добре работата."

Наградата Прокурор на годината на Деветите национални награди за правосъдие

"Това е награда за прокуратурата. Не я приемам като персонално отличие, защото работата на прокурора винаги е комплексна задача – дори чисто организационно е възможно в едно дело да сме подпомагани от други колеги. За да мога да изпълнявам качествено своите функции, трябва да я има съответната организация за това. Когато бъде отличен прокурор, това е награда за цялата прокуратура. Това при всички положения е комплексна работа на цялата прокуратура, на целия екип."

Чуйте интервюто в звуковия файл.

Още по време на следването си в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) Десислава Петрова избира за свой бъдещ професионален път прокурорската професия. Дипломира се с отличие и след конкурс през 2007 г. е назначена като младши прокурор в Софийска районна прокуратура (СРП), а през 2017 г. встъпва в длъжност прокурор в Софийска градска прокуратура (СГП). Понастоящем е с ранг „прокурор във ВКП и ВАП“. Говорител е на СГП.

По време на работата ѝ като прокурор е наблюдавала дела с фактическа и правна сложност и с висок обществен интерес, по които успешно е защитавала обвиненията пред съда. При работата си по делата често извършва лично действия по разследването и други процесуални действия.

Със заповеди на главния прокурор на Република България през 2017 г. е поощрена с отличие „Служебна благодарност“, а през 2019 г. е наградена с отличие „Знак за заслуга“ и грамота. Член е на Асоциацията на прокурорите в България и в тази връзка участва при подготовката на становища от името на Асоциацията по дела на Конституционния съд.

За да повиши квалификацията си, е участвала в множество национални и международни обучения, свързани с корупционни и данъчни престъпления, с информационни и компютърни технологии, виртуални валути, измами с банкови карти, престъпления против интелектуалната собственост, обучения относно различни форми на международно правно сътрудничество, експертни изследвания, електронни доказателства, както и обучение на обучители, комуникативни умения, съвременни технологии в съдебната система, организиране и прилагане на иновативни методи и др.

През 2015 г. защитава дисертационен труд и придобива образователната и научна степен „доктор“ по научната специалност „Наказателен процес“ към ЮЗУ „Неофит Рилски“, а през 2016 г. е публикуван монографичният й труд, озаглавен „Съдебното следствие в наказателния процес“. Автор е и на редица научни публикации предимно в областта на наказателния процес, както и на някои в сферата на сигурността.

През 2015 г. след конкурс е командирована като постоянен преподавател по наказателно право и процес на кандидатите за младши прокурори в Националния институт на правосъдието (НИП), където изпълнява задълженията си до 2020 г., включително като ръководител на отбор, представляващ страната ни в международно състезание. Понастоящем е временен преподавател в НИП, лектор  в обучения и на магистрати и в тази връзка е автор на редица учебни материали, като участва в работни групи за изработване на различни документи, свързани с дейността на Института. 

През 2020 г. е наградена от директора на НИП със златен знак „Темида“ за съществен принос в утвърждаването на Института като съдебна обучителна институция с най-високи европейски стандарти.

От 2013 г. е преподавател в Академия на МВР, водила е семинарни занятия и в УНСС, а към днешна дата води лекционни и семинарни занятия и във Военна академия „Г. С. Раковски“. През 2020 г. завършва с отличие магистратура по специалността „Защита на националната сигурност“ в Академия на МВР.

Участвала е като съдия в състезания, в т.ч. национални, за решаване на наказателноправни казуси и в тази връзка е получавала благодарствени писма и грамоти от СУ „Св. Климент Охридски“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13