Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършват се 100 години от първия презокеански радиосигнал от Лондон до САЩ

Снимка: Pixabay

Преди около 100 години е излъчен първият презокеански радиосигнал от Лондон до САЩ. Как се промени радиото – по света и в България?

На 21 декември през 1901 г. италианският изобретател Гулиелмо Маркони изпраща първия трансатлантически радиосигнал, който е приет в САЩ. Това се смята за началото на медията радио. Макар че и в предишни години някои изследователи правят опити чрез телеграфа да предават слово и музика на далечни разстояния.

Още през 1900 година Маркони прилага разработката за нов тип предавател, подобрява качествата на приемника и на следващата година осъществява радиовръзка през Атлантическия океан на разстояние около 3400 км.

В България се смята, че радиолюбители е имало още след Първата световна война, но след края на войната е забранено да се използва радиосигнал за държавни цели.

По-късно тази забрана отпада. Много специалисти, техници и инженери у нас са се занимавали с модерното за онова време хоби. През 1935 г. с указ на Цар Борис III се създава Радио София.


Темата коментира в “Нашият ден“ Захари Миленков, преподавател във ФЖКМ.

“Много хора не си дават сметка какво означава това, че Цар Борис III е подписал указа. Той е само една информация, която се публикува за населението. Името Радио София е дадено няколко месеца преди преврата още когато е построен и пуснат в действие предавателят в Добруджанския квартал, тогава се обявява Радио София.

Ако трябва да се върнем още по-назад, много години преди това в България има един предавател, който се е намирал около гарата и е работел на дълги вълни. Правени са опити дали би могло с този държавен предавател да тръгне Радио София.

Държавните власти не са разрешили на сдружението “Родно радио“ да използва името Радио София. Направени са някакви проби, но са стигнали до правилното заключение, че даже и да започнат да излъчват на дълги вълни, няма кой да го слуша, защото българите не са имали радиоприемници, които да ловят на дълги вълни.

Разрешават на сдружението “Родно радио“ да започне да излъчва с предавателчето, което един военен техник е сглобил.

Едва 27-а година излиза първият Закон за радиото, благодарение на Кимон Георгиев и неговите сподвижници. Това е първият закон, който излиза и разрешава на българите да слушат радио и да внасят и произвеждат радиоприемници."

Чуйте Захари Миленков в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Завистта и клеветата

В днешното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, Който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Фарисеите – учените на онова време, не искат в гордостта си да признаят очевидното и го отдават на..

публикувано на 11.08.24 в 09:15

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения..

обновено на 09.08.24 в 11:08
Мая Зухди

Мая Зухди: Най-ценното в България е свободата

Мая Зухди е жена с необикновена история, която съчетава културите на две държави в своя живот и страстта си към кулинарията. Родена в Дамаск, Сирия, тя прекарва първите 23 години от живота си там, растейки в смесено семейство, в което се съчетават български и сирийски корени. Решението ѝ да напусне родината си и да се премести в България бележи..

обновено на 09.08.24 в 10:09

Панагюрското златно съкровище отново е в родния си дом

От 9 август до 10 септември 2024 г. жителите и гостите на град Панагюрище отново ще имат възможността да се насладят на оригинала на Панагюрското златно съкровище. Това събитие, което е особено значимо за културния живот на града, ще покаже деветте съда от тракийския сервиз в тяхната пълна слава в залата-трезор на Историческия музей в Панагюрище...

обновено на 09.08.24 в 09:19

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05