Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диабет – за какво да внимаваме след празниците

Новите тестове работят с капка кръв, подобно на диабетните
Снимка: Pixabay

Какво е важно да знаят болните с Диабет тип 2 в дните след празниците?

Темата коментира в “Нашият ден” ендокринологът Райна Стоянова.

“Всеки един пациент, включително и тези с диабет и метаболитен синдром, могат да влошат състоянието си. 

Могат да покачат стойностите на кръвната си захар и да се окажат в неоптимален гликемичен контрол заради грешки, в които сме склонни да изпадаме в тези празнични дни.

Какви са нормалните сутрешни стойности?

"За нарушена гликемия на гладно говорим при стойности на кръвната захар над 5,6 милимола на литър. Всяка една стойност над 5,6 милимола на литър на гладно вече е рискова и може да предполага наличие на метаболитен синдром или захарен диабет тип 2.

Препоръчваме диагностицираните пациенти да се придържат към терапията си. Да не пропускат да приемат лекарствата, които сме изписали. Да се стремят стойностите на кръвната им захар да не се варират между много ниски и много високи. Средната  им стойност да е приблизително нормална.

Това се постига чрез регулиране на храненето и чрез спазване на препоръките, които даваме."

Диетата 

"Независимо каква е храната на масата, ако е правилно кулинарно обработена, ако едно месо е печено или варено, а не е пържено, автоматично е здравословно.

Пържената храна е по-богата на наситени мазнини. По-богата на вредни токсични субстанции, които биха могли да навредят на здравето.

Количествата храна също са много важни. Дори и най-полезната храна, ако прекалим с нея, ще се окаже вредна за нас."

Чуйте повече от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12