Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато има политически сътресения, борсата линее

Васил Симов: Поскъпването на природния газ е малко необяснимо

| обновено на 06.01.22 в 09:51
Снимка: БГНЕС

Какво е борсовото бъдеще на България, пазарът на ресурси, свободният пазар на електроенергия и световните икономически тенденции, които ще се отразят на всеки един от нас?

Темата коментира в “Нашият ден“ Васил Симов, изпълнителен директор на Софийската стокова борса:

“През тези 30 години ние се стараехме да се приближим към истинския модел на борсовата институция и успявахме всяка следваща година.

Смело мога да кажа, че в момента сме огледалото на икономиката по отношение на цените на стоките, които се търгуват при нас.

Това е и задачата на всяка една борсова институция, не просто да се сключват сделки, това много хора го бъркат, че е задачата на брокерите, а самата институция, която организира целия процес.“

Задача на борсата

“Основната задача на борсата е да напипа пулса на цените вследствие на търсенето и предлагането от различните търговци , много бързо да разпространи тези цени чрез средствата за комуникация и да прави съответните анализи, тенденциите накъде вървят цените в Бълария.“

Политика и борса

“За борсовата търговия по света и при нас в България е същото, криза е, когато се стъписва икономиката, а това става най-вече вследствие на година, в която има избори.

Изминалата година беше може би рекордна в българската история, в която се проведоха три парламентарни и президентски избори. От опит знам, не само в България, но и по света винаги, когато има някакви политически сътресения борсата малко линее.

За миналата година това беше основният проблем при нас. От многото избори, от многото отвличане на вниманието на бизнеса, пострада и самия оборот на борсовата търговия, въпреки че той е с 20% по-висок от предходната.“

Изминалата година

“Миналата година може да се отчете и като година на резкия скок. Да не забравяме, че газта, една нова борсова стока, която вече набира популярност, поскъпна 5 пъти.

Не си спомням да има стока, която да е поскъпвала в рамките на една година пет пъти.

Електроенергията, която също е борсова стока, поскъпна близо три пъти. Това не е само в България, може би тук малко по-рязко се почувства, но това е една световна тенденция вследствие на засиленото търсене и по-слабото предлагане.

И големият белег на Covid пандемията, която стъписа бизнеса и производството.

Когато отчитаме повишаване в рамките на 10-15%  на дадена стока сме малко по-спокойни, но на 300, 400, 500% да поскъпне една стока за година, това вече е доста стряскащо.

Появяват се нови фактори, които влияят върху цената на електроенергията. Криптовалутата до преди години беше непозната като елемент, като стока, която следва да бъде произвеждана и търгувана.

Това наистина засили малко повече потреблението на електроенергия, но за мен по-силният фактор на скока на цените е по-засиленото търсене на електроенергия вследствие на по-слабото предлагане. Този дисбаланс, който се получи, наду малко повече цените.“

Цената на природния газ

“Стряскащо е поскъпването при природния газ, което е малко необяснимо. Аз следя тези пазари вече десетилетия, но толкова рязко поскъпване никога не бихме могли да предположим, че ще се случи.

Колкото до нашата борса за ток, т.нар. Българска независима енергийна борса, тя си върши своята работа, въпреки че имам своите упреци по отношение на нейния чисто юридически статут. Тя е огледало на процесите в България.

Не бива да бъде обвинявана борсовата институция – дали енергийната, дали стоковата, дали фондовата или която и да е друга, че вдига цените."

Кой вдига цените?

"Цените се вдигат от играчите на този пазар, а играчите на Българската енергийна борса са преди всичко държавните дружества, които търгуват на нея.

И това е може би очакването на тази борса да излязат не само държавните ведомства, но и частния бизнес. Тогава можем да говорим за малко по-реален пазар на електроенергия в България, а не само между държавните дружества.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Линда Грегърсън и Надя Радулова, или какво печелим в превода?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" гости са  Линда Грегърсън и Надежда Радулова . Линда Грегърсън, поет и критик, е една от най-изтъкнатите фигури в съвременната англоезична поезия, а нейна преводачка на български е поетесата и писателка Надя Радулова. В ефира на "Нашият ден" Линда Грегърсън сподели своите мисли за процеса..

обновено на 20.06.24 в 12:02

Съвременните млади: уникални черти на поколението Z

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъждаме какво вълнува младите и как те гледат на света. В студиото с нас е Анастасия Стоев а – поет, критик, дизайнер, илюстратор и аниматор. Ето какво сподели Анастасия Стоева в ефира на "Нашият ден", относно характерните черти на поколението Z и с какво се отличава то от предишните..

обновено на 20.06.24 в 10:45

Що е то хотел за пчели?

Какво представляват хотелите за пчели и защо са необходими – разговор в "Нашият ден" с Александър Маринов-Санчо – природолюбител и автор на филми за дивата природа. Маринов пояснява, че по-удачното е този тип съоръжения да бъдат наричани "общежития за пчели". Всъщност става въпрос за гнездови камери, в които некомерсиалните и несоциални..

публикувано на 20.06.24 в 09:15
Денка и Петър Георгиеви

Вторият живот на плодовете и зеленчуците

Денка и Петър Георгиеви от село Исперихово в община Брацигово са земеделски производители, които преди много години разбират, че преработването на собствената продукция прави един производител много по-устойчив, а продукцията му – търсена по-дълго време и с много повече шансове да бъде консумирана от потребителите. България има традиции в..

публикувано на 19.06.24 в 17:30
Проф. д-р Асен Дудов

Отзвук от Националната конференция по онкология

Национална конференция по онкология се проведе на 14 и 15 юни в София. За отзвука от събитието, за съвременното лечение на ракови заболявания и последните постижения на биологичната терапия – разговор в "Lege Artis" с председателя на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов . Дълги години класическата химиотерапия е единствена..

публикувано на 19.06.24 в 13:05