Какво е борсовото бъдеще на България, пазарът на ресурси, свободният пазар на електроенергия и световните икономически тенденции, които ще се отразят на всеки един от нас?
Темата коментира в “Нашият ден“ Васил Симов, изпълнителен директор на Софийската стокова борса:
“През тези 30 години ние се стараехме да се приближим към истинския модел на борсовата институция и успявахме всяка следваща година.
Смело мога да кажа, че в момента сме огледалото на икономиката по отношение на цените на стоките, които се търгуват при нас.
Това е и задачата на всяка една борсова институция, не просто да се сключват сделки, това много хора го бъркат, че е задачата на брокерите, а самата институция, която организира целия процес.“
Задача на борсата
“Основната задача на борсата е да напипа пулса на цените вследствие на търсенето и предлагането от различните търговци , много бързо да разпространи тези цени чрез средствата за комуникация и да прави съответните анализи, тенденциите накъде вървят цените в Бълария.“
Политика и борса
“За борсовата търговия по света и при нас в България е същото, криза е, когато се стъписва икономиката, а това става най-вече вследствие на година, в която има избори.
Изминалата година беше може би рекордна в българската история, в която се проведоха три парламентарни и президентски избори. От опит знам, не само в България, но и по света винаги, когато има някакви политически сътресения борсата малко линее.
За миналата година това беше основният проблем при нас. От многото избори, от многото отвличане на вниманието на бизнеса, пострада и самия оборот на борсовата търговия, въпреки че той е с 20% по-висок от предходната.“
Изминалата година
“Миналата година може да се отчете и като година на резкия скок. Да не забравяме, че газта, една нова борсова стока, която вече набира популярност, поскъпна 5 пъти.
Не си спомням да има стока, която да е поскъпвала в рамките на една година пет пъти.
Електроенергията, която също е борсова стока, поскъпна близо три пъти. Това не е само в България, може би тук малко по-рязко се почувства, но това е една световна тенденция вследствие на засиленото търсене и по-слабото предлагане.
И големият белег на Covid пандемията, която стъписа бизнеса и производството.
Когато отчитаме повишаване в рамките на 10-15% на дадена стока сме малко по-спокойни, но на 300, 400, 500% да поскъпне една стока за година, това вече е доста стряскащо.
Появяват се нови фактори, които влияят върху цената на електроенергията. Криптовалутата до преди години беше непозната като елемент, като стока, която следва да бъде произвеждана и търгувана.
Това наистина засили малко повече потреблението на електроенергия, но за мен по-силният фактор на скока на цените е по-засиленото търсене на електроенергия вследствие на по-слабото предлагане. Този дисбаланс, който се получи, наду малко повече цените.“
Цената на природния газ
“Стряскащо е поскъпването при природния газ, което е малко необяснимо. Аз следя тези пазари вече десетилетия, но толкова рязко поскъпване никога не бихме могли да предположим, че ще се случи.
Колкото до нашата борса за ток, т.нар. Българска независима енергийна борса, тя си върши своята работа, въпреки че имам своите упреци по отношение на нейния чисто юридически статут. Тя е огледало на процесите в България.
Не бива да бъде обвинявана борсовата институция – дали енергийната, дали стоковата, дали фондовата или която и да е друга, че вдига цените."
Кой вдига цените?
"Цените се вдигат от играчите на този пазар, а играчите на Българската енергийна борса са преди всичко държавните дружества, които търгуват на нея.
И това е може би очакването на тази борса да излязат не само държавните ведомства, но и частния бизнес. Тогава можем да говорим за малко по-реален пазар на електроенергия в България, а не само между държавните дружества.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg