"Промяната трябва да дойде преди всичко в отношението към работата, която вършим всеки ден и към нашите слушатели", каза в предаването "Нашият ден" генералният директор на БНР Милен Митев в Деня на българското радио.
“Честит празник на всички колеги от Националното радио! Целите на радиото са ясни – като обществена медия, ние се опитваме да дадем максимална добавена стойност на цялото българско общество.
Създаваме програми и предавания за всички групи на обществото. Обръщаме внимание на проблеми, на които може би други не биха обърнали.
Много е важно да продължим да правим това не само в ефир, а и навсякъде другаде, където аудиторията може да ни види, да ни чуе и да ни прочете. Да бъдем навсякъде!
Нашето съдържание да продължава да носи качествената марка БНР не само в ефирните програми, а и в интернет, в социални мрежи, за да извървим ние пътя към аудиторията, да не очакваме само тя да търси нас“.
Дигитализацията
“В чисто административен план ще създадем една структура, която да се занимава със създаването на цялото дигитално съдържание и нейни продукти на БНР – текстово, аудио и видео съдържание, така че да подобрим координацията, да планираме по-добре и да насочим ресурсите си към тези медийни продукти, които смятаме, че имат най-голяма полза за българското общество и не само за него.
Тази реформа би трябвало да даде ефект още към втората половина на настоящата година, в която да се подобри нашето присъствие онлайн във всички платформи, в които медийните ни услуги фигурират. Ще се постараем да бъдем по-видими".
Административната структура е само първата необходима стъпка. Важното е хората, които влизат в тази структура, да поемат с желание и ентусиазъм задачата БНР да бъде наистина една модерна медия, която изразява себе си във всички достъпни технологично към момента форми.
Хубавото е, че имаме вече основните градивни блокове, които са ни необходими за това развитие, тъй като най-важно е съдържанието, а ние разполагаме с чудесни ресурси, които могат да го създават. Преди всичко, разбира се, са журналистите в радиото, но има и техническите ресурси. Можем да го направим, стъпката не е чак толкова голяма“.
Пандемията
“Най-голямото предизвикателство е как в тези условия да продължим своето развитие.
Към момента радиото стои добре финансово, но в тази ситуация не е ясно докога ще продължим да бъдем в това положение.
Като ръководител на обществената медия, на мен ми се иска не просто да стоим стабилно, а да се развиваме.
Именно в това виждам най-голямото предизвикателство – как в тези финансови рамки, които имаме, в тази усложнена обстановка – както в страната, така и в глобален аспект, да продължим своето развитие“.
Финансиране и заплащане
“Най-напред ще се стремя към създаването на по-добра координация между всички програми и дирекции в радиото. Това е и причината да искам нелинейното съдържание да се управлява от едно място.
В момента, в който както ефирните програми и предавания, така и нелинейните ни медийни услуги, започнат да се планират с една цялостна визия и замисъл, тогава ресурсите, които имаме, колкото и да са ограничени, ще могат да се насочат към определени места и хората, които имат желание да се развиват и да работят, да бъдат поощрени".
Възнагражденията
“Наясно съм, че възнагражденията в радиото на много места изостават значително от средното ниво за сходни длъжности извън БНР, което много ме натъжава, защото качеството на радиото надхвърля много заплатите, които много от колегите ни получават. Техният труд е достоен и трябва да бъде заплатен достойно.
Ключовата дума навсякъде е оптимизация. Спецификата на нашата дейност е такава, че няма кой знае какво поле за оптимизиране, за да поддържаме 24-часови програми – две национални, девет регионални, за да имаме сайт, за да поддържаме и цифровизираме архивите, са ни необходими определен брой хора, под които няма как да паднем.
Единственият начин проблемът да бъде трайно и окончателно решен е със смяна на модела на финансиране. Като тръгнем от това каква задача обществото поставя на БНР“.
Чуйте цялото интервю с Милен Митев в звуковия файл.
За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..
Тази вечер всяка запалена свещ разказва история, всяка песен сближава, а всяка звезда на небето носи обещание за топлина, обич и надежда. Бъдни вечер е смях около масата, глътка топъл шоколад, прегръдка, която не казва нищо, но значи всичко. Бъдни вечер е онова тихо чудо, което събира семейството заедно. Времето, когато домът блести не само от..
Защо най-големият подарък на Коледа е това да бъдеш добър – разказва в "Нашият ден" Магдалена Йоцова от гр. Септември, която дарява надежда и топлина на нуждаещите се. Инициативата "Бъди човек" стартира преди около 10 години и обединява все повече съмишленици. Става дума за благотворителна кампания, в която самотните и бедни семейства,..
Традиционно Виена привлича за декемврийските празници и посрещането на новата година стотици хиляди туристи от цял свят. Изборът на австрийската столица не е случаен, а изпълнен с достатъчно традиции и най-вече – съхранението им, което създава и магичния виенски празничен дух. Тръгваме по маршрута на коледните базари и големите тълпи, по..
В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg