"Иска ми се в първите месеци да имаме ясна стратегия за трите години. Най-важно ще е да направим внимателен анализ на това къде се намираме в момента по отношение на ключовите дейности на Радиото - както на програмите, така и на новите дигитални продукти, за да можем да направим ясен план как се движим напред и как развиваме своите медийни услуги, за да бъде БНР все така значимо за обществото". Това каза в предаването "12+3" Милен Митев, избран от СЕМ за генерален директор на БНР.
Той беше категоричен, че ще направи всичко по силите си, ако се появи натиск към него - икономически или политически - да го отблъсне, за да не позволи той да достигне до журналистите в обществената медия:
"Това е една от основните задачи на ръководството - в лицето на директор, Управителен съвет и директори на програми и дирекции - да поемат в себе си напрежението и да не позволят то да достигне до хората, които създават програмата. Трябва да положим максимални усилия, за да им осигурим този комфорт. Журналистите да знаят, че няма да има намеса в тяхната преценка - както от ръководството на БНР, така и от някакви външни икономически или политически интереси".
Новият генерален директор на БНР подчерта, че досега не се е сблъсквал с такъв натиск и изказа надежда и занапред да е така:
"Надявам се, че каквото и да предстои, ще успея да издържа на това напрежение и да продължавам да отстоявам ценностите на Радиото".
Митев определи като основна цел за следващите три години:
"Радиото да пренесе основните си предимства и традиционни ценности не само в ефирните си програми, а и във всички нелинейни медийни услуги, които ни предстои да развиваме. Марката БНР да се наложи като синоним на проверена информация, на плурализъм на мнения, на свобода на словото не само в ефира, а навсякъде, където БНР присъства".
Според него продължителността на мандата, който е три години, не е достатъчна и пречи на по-дългосрочни планове:
"За самата организация бе било по-полезно, ако мандатът се удължи. Това е тема за бъдещи дискусии и аз, към настоящия момент, съм длъжен да разсъждавам в рамките, които ни поставя законът".
По думите му следващите три години ще са много ключови за това как ще изглежда БНР в бъдеще, "тъй като ефирните програми са безконкурентни, но е важно тази полезност за обществото да се пренесе и във всичко друго, което Радиото прави и извън ефира":
"БНР трябва да разшири погледа върху себе си. ... Радиото трябва да стане медията, към която се обръщат и младите хора, които очакват друга опаковка на съдържанието".
Финансирането на БНР е най-важният въпрос, посочи той и уточни:
"То не е самоцел, а следствие от нашата обществена мисия. Обществото, чрез законодателния орган, трябва да дефинира какво иска от БНР. ... Финансирането трябва да се определя от мисията на обществената медия".
Милен Митев обясни, че развитието и промяната в Радиото трябва да се приемат като част от културата на организацията:
"Covid пандемията ни дава и много възможности, защото в ситуация на криза хората се обръщат към обществените медии - като източник на достоверна, проверена информация. Най-важното е БНР да отстоява и запази своята позиция на източник на достоверна информация".
Митев призна, че технологично Радиото изостава, "но не толкова драматично, както някои се опитват да ни накарат да повярваме":
"Изоставаме на някои места. В някои регионални програми има драматична нужда от подобряване на техниката, с която работят. Оптимист съм, че ще успеем да наваксаме това".
Първото, което ще направи новият генерален директор на БНР:
"Ще проверя какво е в момента конкретното финансово състояние на Радиото и какво можем да направим до края на тази година".
Интервюто на Петър Волгин с Милен Митев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
33-годишната Катрин Иванова, част от българската шпионска клетка, действаща във Великобритания, отрече да е знаела, че събраната от нея информация ще бъде изпратена на Русия, научиха съдебните заседатели след приключилия пореден ден от процеса в Централния наказатален съд в Лондон. Катрин Иванова и оше петима български граждани са обвинена в шпионаж в..
Енергийното развитие в Източното Средиземноморие навлиза в критичен етап. Нов сондаж за природен газ започна днес в кипърската изключителна икономическа зона, в потенциално най-голямото поле в региона. Обявено бе, че разработването на кипърските находища ще се ускори с предстоящото подписване на две важни споразумения между Кипър и Египет...
Бурята "Ейоуин", която вилнее над Британските острови, взе жертва, след като паднало дърво уби мъж в колата му. На много места в Република Ирландия и Обединеното кралство са нанесени тежки материални щети. Бурята "Ейоуин" връхлетя Британските острови с ураганни ветрове Ирландската полиция потвърди, че мъж е загинал, след като повалено от..
Гърция хвана голяма пратка кокаин на пристанището в Солун. Заловеният кокаин е на стойност над един милион евро, съобщават от бреговата охрана. Пристанищните власти не са работили по предварителна информация. При рутинна проверка на пратка с банани от Еквадор за пристанище Солун са открити 29 кг кокаин в хладилната камера на един от..
От "Продължаваме Промяната" поискаха спешно изслушване в парламента следващата сряда на енергийния министър Жечо Станков заради "незаконното", според тях, назначаване на доскорошния служебен енергиен министър Владимир Малинов като изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" до провеждането на конкурс, съобщават от пресцентъра на партията...
Руският президент Владимир Путин заяви, че той и Доналд Тръмп трябва да се срещнат, за да обсъдят войната в Украйна и цените на енергията, въпроси, които президентът на САЩ подчерта през първите пет дни от новата си администрация, съобщава Ройтерс, цитирайки негово изказване пред руската държавна телевизия. Путин каза обаче, че не може да..
Утре палестинската групировка "Хамас" ще освободи момиче с българско потекло, държано като заложник от 7-и октомври 2023 г. Това съобщи в профила си във "Фейсбук" Александър Оскар - председател на Организацията на евреите в България "Шалом". Става въпроса за 20-годишната Даниела Гилбоа. Заедно с нея ще бъдат освободени още три жени...
Как се извършва контролът на автомобили и хора, преминаващи през България, която от 23 дни вече е пълноправен член на Шенген? Къде са разположени..
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които..