Една от най-сложните ни задачи като родители, учители и възпитатели е да дадем на децата увереност и перспектива. Много лесно би било, ако самите ние сме оптимистично настроени, тогава няма нужда от убеждаване и специални подходи, младите естествено „попиват“ нагласите на значимите за тях възрастни.
Как обаче да възпитаме спокойни и позитивно настроени деца, когато самите ние сме тревожни и не очакваме нищо добро от бъдещето. А и полезен ли е оптимизмът. Човешката психика е устроена така, че да помним лошото – това ни държи нащрек и ни помага да се справим с трудностите и бедите, когато ни връхлетят. Означава ли оптимизмът да приспим чувството си за самосъхранение и да си сложим розовите очила на наивността.
Чуйте какво мисли и препоръчва Валерия Симеонова, детски и юношески психолог, в рубриката „Всичко за образованието“.
Шеметно се завъртя обществено-политическия живот у нас през последните две-три седмици. И на какво ли не се нагледахме... Безсрамно подправяне на бюлетини, разменени просташки обиди и квалификации между политици... Разбира се, нагледахме се и на добре организирани протести, наречени спонтанни. Протестиращите носеха плакати на партията -организаторка,..
"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..
"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg