Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Желязко Арабаджиев:

Медицинският онколог е като диригент в комплексното онкологично лечение

В България категорично се прилага съвременно лечение на онкологичните заболявания

Снимка: Архив, ВМА

На 4 февруари (петък) е Световният ден за борба с рака. Какви са новостите в медицинската онкология и прилагането на имунотерапия при лечение на онкологичните заболявания?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Желязко Арабаджиев, медицински онколог:

“В България категорично се прилага съвременно лечение на онкологичните заболявания. На фона на много дейности и аспекти от живота тук, които страдат или са недофинансирани, или не отговарят на европейските критерии, по отношения на лекарственото лечение на рака, към момента се доближаваме възможно най-близо до европейските препоръки.

Пациентите в България са добре осигурени с лекарства, това, което е проблемно, е именно комплексният подход в лечението на онкологичните пациенти.

Не всички лечебни онкологични заведения осигуряват всички налични специалности, които да покрият цялостното лечение на онкологичните пациенти.“

Медицинската онкология

“Медицинската онкология е медицинска специалност, която се формира през 2008 г. в България, а през 2011 г. специалността “Медицинска онкология“ е припозната на територията на целия ЕС.

Ние се занимаваме с лекарственото лечение на злокачествените болести, предимно с тези със солиден характер.“

acibademcityclinic.bgКога да се обърнем към медицински онколог?

“На всеки един етап. Добре е пациентите да се срещнат с медицинския онколог възможно най-рано след поставяне на диагнозата.

Медицинският онколог е нещо като диригент в комплексното онкологично лечение. Той определя в сътрудничество с другите специалности – хирург, патолог, образен диагностик и лъчетерапевт – накъде трябва да бъде насочен пациентът и кое следва в лечебния му план.

Много често пациентите се насочват първо към хирурзите. Понякога хирургичното лечение е отправната точка на лечението.

Ако пациентът обаче първо е видян от медицински онколог, е много вероятно неговото лечение да започне с предоперативно химио- или някаква таргетна терапия, лекарствено лечение, което има за цел да намали тумора, да отбремени лимфните възли от метастази и тогава да бъде представен на хирурзите за оперативна интервенция.“

Колко са тези специалисти у нас?

“Броят на медицинските онколози в момента надхвърля 100, това е достатъчно за територията на България, но нуждите нарастват и програмата продължава да е много атрактивна за младите лекари.“

Имунотерапията на онкологични заболявания

“Това е най-новото направление в медицинската онкология. Това дава по-добра ефективност в лечението на пациентите, по-дълъг период свободна от прогресия преживяемост на тези пациенти и по-дълга обща преживяемост за заболявания като рак на белите дробове, на хранопровода, кожния меланом и някои други локализации.“

Странични ефекти на имунотерапията

“С широкото навлизане на имунотерапията в онкологията започнаха да се появяват едни странични реакции, които са доста неспецифични. Те имат по-скоро автоимунен механизъм на възникване.“

Моноклоналните антитела

“Това е едно изключително постижение на фармацевтичната индустрия. Те представляват един сребърен куршум, насочен само към раковите клетки, които имат характеристики, към които антителата са насочени.

Те не могат да обещаят изчезване на рака, просто защото това не е едно заболяване, а повече от 200 вида злокачествени тумори. Но това лечение е част от голямата надежда, която ние в последните години изповядваме.“

“На първо място, трябва да намалим вредностите, които ни заобикалят – дали чрез спорт, спиране на тютютнопушене, намаляване на алкохола,  или чрез повече движение.“

Чуйте от целия разговор в звуковия файл какъв е принципът на имунотерапията.

Доц. д-р Арабаджиев е началник на Отделение по медицинска онкология и председател на Българското научното дружество по Имуноонкология (БНДИО). Той е хоноруван асистент е към Катедра „Пропедевтика на вътрешни болести“, факултет „Медицина“ в СУ „ Св. Климент Охридски“.

Автор и съавтор на повече от 50 публикации в национални и международни специализирани научни списания, участвал е в издаването на ръководства, учебни книги, монографии и учебници в областта на лечение на рак.

Автор на две монографии „Имунотерапия и лечение на рак на гърдата“ и „Лекарствена токсичност от имунотерапия при лечението на онкологичните заболявания“.

Доц. Арабаджиев е и член на редакционни бордове на международни и национални реферирани и индексирани научни издания. Главен изследовател и под-изследовател в международни многоцентрови клинични изпитвания. Владее английски, руски, италиански и гръцки език. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35