Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интернет платформа съхранява над половин милион изказвания на български политици

Платформата “Стража“ борави с данните, които предоставя парламентът, но ги представя по много по-разбираем начин. Според основателите “официалният сайта на парламента не ги предоставя по толкова добър начин“.

В страницата може да бъде разглеждана парламентарната история на всеки депутат назад във времето. Могат да бъдат разглеждани и поименни гласувания.

“Демокрацията е най-добрата форма на управление, измисляна някога! Но демокрацията понякога среща технически предизвикателства. Толкова много граждани невинаги имат времето или познанията да следят ефективно какво се случва в тяхното общество, други пък се объркват и загубват в огромното море от дезинформация.

Въпреки че в България на теория имаме прозрачност и изобилие от публична информация, на практика тя много често се предоставя във вид, който е трудно разбираем дори за хора с по-дълбоки институционално познания, камо ли за средностатистическия гражданин. Затова са необходими независими организации, които да обработват и предоставят тази информация така, че всеки гражданин да може да я разбере и да вземе отношение по нея.“ – пишат на страницата на платформата основателите на Фондация “Стража“.

Благослав Михайлов

Благослав Михайлов, основател на фондация „Стража”, която съхранява над половин милион изказвания на български политици.

“Това, което виждаме в България е, че хората като цяло губят вяра в политическите институции. Рекордно ниската избирателна активност на последните избори е доказателство.“

Важните послания

“В “Стража“ даваме възможност на хората да гледат политическите послания 20 г. назад. В момента имаме 500 000 изказвания.“

Гражданите имат много различни канали за осведомяване, медиите имат най-голяма роля. Ние искаме да фокусираме върху това, което се говори в пленарната зала. Истината е, че в пленарната зала се говорят страшно много неща, данните са огромно количество.

Медиите се фокусират само върху най-важните обсъждания или най-важните изказвания. На медиите се налага да селектират кое според тях е най-интересно. Докато ние с нашата платформа позволяваме всеки гражданин сам да гледа и да прецени какво му е интересно.

Хубавото е, че ако човек разглежда определена стенограма на нашата платформа, ако си хареса определено изказване, за което мисли, че е важно и е било незабелязано, може да го споделя с други хора, като извади линка към него. Надяваме се по този начин хората да имат много повече възможности да гледат какво се случва в НС.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: www.strazha.bg, БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00