Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Краен срок за участие в конкурса за развитие на селски туризъм в Северна България

Снимка: Пенчо Милков, Фейсбук

15 февруари е крайният срок за участие в Конкурс за финансиране на проекти за развитие на селски туризъм в Северна България, организиран от Фондация “Америка за България“ и партньорски организации.

Каква е целта на конкурса и имаше ли интерес към него?

Темата коментира в “Нашият ден“ Юлияна Дечева, програмен експерт културно-исторически и природен туризъм към Фондация “Америка за България“:

“Стремим се проектите, които развиваме, да подпомогнат икономическото развитие на местните общности. Поехме по този път и това предизвикателство да променим възприятието за Северозападна България, който първоначално като регион обикновено не се свързва с туризъм, а има огромен потенциал за развитие на такъв.

Настоящият конкурс е в резултат на 2-годишните ни усилия да подкрепяме различни проекти, които имат насоченост за развитие на природен туризъм като каяци, наблюдение на птици и други подобни.

Този път решихме с конкурса “Развитие на селски туризъм в Северна България“ да продължим нашата подкрепа за проекти в България с фокус в Северна България. Целта е да свърже земеделски производители, ферми, бизнеси, които се занимават със селски туризъм с туристи, които търсят емоция и преживяване в извън градски условия.“


Очаквана промяна в региона

“Представяме си все повече хора да открият потенциала, който има там. Да има нещо, заради което да отидат. Всички знаем, че забележителностите са нещо много важно, но те не правят цялостното преживяване. Дейности като работа и начин на живот във фермата, занаятчийски събития, приготвяне на храна на място с местни продукти, организиране на регулярни фермерски пазари са част от нещата, които могат да привлекат туристи.“

Интерес към конкурса

“Имаше огромен интерес, продължават да идват кандидатури, включително и в този момент. Над 220 предложения са постъпили от всякакви бизнеси, ферми, земеделски производители и семейни къщи за гости.“

Чуйте разговора в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20